Letnie przesilenie. Zwykłe życie w czasach wojny

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2016 09:00
- Sztuka nie powinna być kołysanką, która usypia widza, tylko waleniem w bęben, które zmusi go do refleksji. I mam nadzieję, że takie jest "Letnie przesilenie" - mówi reżyser filmu Michał Rogalski.
Audio
  • Reżyser Michał Rogalski opowiada o filmie "Letnie przesilenie" (Hrapkowidz/Czwórka)
W filmie Letnie przesilenie wojna jest tłem dla kameralnej historii inicjacyjnej
W filmie "Letnie przesilenie" wojna jest tłem dla kameralnej historii inicjacyjnejFoto: mat. prasowe/Kino Świat/fot. Robert Pałka

"Letnie przesilenie" to bardzo dobrze przyjęta na Festiwalu Filmowym w Gdyni historia młodości w cieniu hitlerowskiej okupacji. - Pomysł na ten film toczył się jak kula śniegowa. Wśród inspiracji były m.in. wspomnienia moich dziadków. Ich opowieści uświadomiły mi, że wojna to nie było pięć lat terroru, strachu i śmierci. Ludzie starali się normalnie żyć. Zakochiwali się, tworzyli związki, choćby następnego dnia przyszło im zginąć - opowiada gość Czwórki.

Michał Rogalski zdradza też, dlaczego nie chciał "popsuć" młodych aktorów i tłumaczy, dlaczego dziś łatwiej jest zrobić film o rycerzach niż o wojnie.

***

Tytuł audycji: "Hrapkowidz"

Prowadzenie: Błażej Hrapkowicz

Przygotowała: Beata Kwiatkowska

Gość: Michał Rogalski (reżyser filmu "Letnie przesilenie")

Data emisji: 21.04.2016

Godzina emisji: 19.00

kul/kd

Czytaj także

Mockumenty. Fałszywe świadectwa filmowców

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 12:16
Mockumenty, posługując się językiem dokumentu, opowiadają o nieistniejącej rzeczywistości. - Takie filmy należy czytać w odniesieniu do aktualnych wydarzeń. Dlatego "Wizytę" Madsena interpretuję w kontekście sytuacji uchodźców - mówi Michał Zygmunt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Werner Herzog. Reżyser końca świata

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2016 17:40
- O Wernerze Herzogu mówi się, że wieszczy apokalipsę. Jednak według mnie nie jest on profetą, tylko uważnym obserwatorem, który potrafi wyciągać wnioski - przekonuje reżyserka Ana Brzezińska.
rozwiń zwiń