Przewodnik po Nowych Horyzontach. "Bunt, protest i polityka"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 14:00
- Zgodnie z zapowiedzią dyrektora festiwalu, Marcina Pieńkowskiego, mamy do czynienia z buntowniczą edycją Nowych Horyzontów. Szczególnie ważną częścią programu jest kino protestu - relacjonuje z Wrocławia Błażej Hrapkowicz.
Audio
  • Błązej Hrapkowicz opowiada o tym, co dzieje się na festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu (Hrapkowicz/Czwórka)
Po tamtej stronie to kolejny wielki triumf Akiego Kaurismkiego. Film został nagrodzony na Berlinale
"Po tamtej stronie" to kolejny wielki triumf Akiego Kaurismäkiego. Film został nagrodzony na BerlinaleFoto: mat. prasowe/Gutek Film

Czytaj także
luc besson 1200.JPG
Luc Besson: chciałbym mieszkać na innej planecie

17. edycja festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty potrwa do 13.08. - W tegorocznym programie uwagę zwracają także projekcje spod znaku "spotkania z Innym". Takim "Innym" jest uchodźca z Syrii w Finlandii w filmie "Po tamtej stronie" Akiego Kaurismäkiego. "Inną" jest też bohaterka grana przez Annę Karinę w "Zakonnicy" Jacquesa Rivette'a, która nie potrafi wpasować się w społeczeństwo. Radykalne spojrzenie na "Innego" zaprezentowali także twórcy filmu "Mikrokosmos", obrazu teoretycznie przyrodniczego - wymienia autor audycji i tłumaczy, w jaki sposób Claude Nuridsany i Marie Pérennou uniknęli antropomorfizacji zwierząt i czemu miało to służyć.

Błażej Hrapkowicz opowiada także o najnowszym obrazie Juliana Rosefeldta, który powstał z artystycznej instalacji oraz o retrospektywach twórców, których "dorobek filmowy wciąż rezonuje".

Czytaj także
batman mural 1200.jpg
Eastwood jako Batman? O starzeniu się superbohaterów

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Data emisji: 6.08.2017

Godzina emisji: 14.07

kul/kd

Czytaj także

T-Mobile Nowe Horyzonty. Kino, które jest odważne

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2017 16:54
Jak stwierdził w Czwórce Marcin Pieńkowski, nowy dyrektor artystyczny tego kultowego festiwalu filmowego - odwagę w kinie można bardzo różnie definiować. Czy pod jego kuratelą wydarzenie to przeżyje rewolucję?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Christopher Nolan. Zaprzecza hollywoodzkim schematom

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 11:40
- Myślę, że Christopher Nolan jest zaprzeczeniem 400 schematów, które działają w Hollywood - mówił redaktor naczelny portalu Filmweb Michał Walkiewicz o reżyserze, którego najnowszy obraz "Dunkierka" wkrótce wejdzie na ekrany polskich kin.
rozwiń zwiń