Christopher Nolan. Zaprzecza hollywoodzkim schematom

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 11:40
- Myślę, że Christopher Nolan jest zaprzeczeniem 400 schematów, które działają w Hollywood - mówił redaktor naczelny portalu Filmweb Michał Walkiewicz o reżyserze, którego najnowszy obraz "Dunkierka" wkrótce wejdzie na ekrany polskich kin.
Audio
  • Michał Walkiewicz o nieschematycznym kinie Christophera Nolana (Hrapkowidz/Czwórka)
Reżyser Christopher Nolan i aktor Kenneth Branagh na planie filmu Dunkierka
Reżyser Christopher Nolan i aktor Kenneth Branagh na planie filmu "Dunkierka"Foto: PAP/Photoshot/Melinda Sue Gordon

Michał Walkiewicz Christopher Nolan potrafi zrobić bardzo poważne rzeczy z niepoważnego materiału

Christopher Nolan filmy zaczął kręcić w wieku siedmiu lat, kiedy jego ojciec kupił mu kamerę 8 mm. Dziś jest jednym z najbardziej cenionych współczesnych reżyserów. - Zaczynał niezależnym filmem "The Following" pokazywanym na festiwalu w Rotterdamie. Później przyszło emblematyczne "Memento", które uzyskało uznanie światowej krytyki i publiczności - mówił Michał Walkiewicz. - To ciągle jednak jest kino niezależne - dodał zaproszony ekspert.

Michał Walkiewicz Żaden inny twórca w Hollywood nie dostałby pieniędzy na "Incepcję" lub "Interslellar"

Po sukcesie "Mementa" o Nolana upomniało się Hollywood i reżyser dostał możliwość zrobienia "rebootu" o Batmanie. - W Fabryce Snów Nolan zachował swój pomysł na kino, w którym forma jest bardzo blisko perspektywy bohaterów - zaznaczył Michał Walkiewicz w rozmowie z Błażejem Hrapkowiczem.

Dlaczego, według redaktora naczelnego Filmwebu, sceny walki w Batmanie Nolana są najsłabszym ogniwem? Czy reżyserowi bliżej do kina Spielberga czy Kubricka? Dlaczego "Interstellar" nakręcony jest tak, jakby "kino miało się skończyć w najbliższy czwartek"? Oraz czy "Dunkierka", film o najbardziej zaciekłej bitwie II wojny światowej, zapowiada się na antytezę kina wojennego? Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy.

Sprawdź też:
BlazejHrapkowicz 1200.jpg
Nagrody PISF. Błażej Hrapkowicz nominowany

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Michał Walkiewicz (redaktor naczelny portalu Filmweb)

Data emisji: 16.07.2017

Godzina emisji: 14.07

jsz/mc

Czytaj także

Zwierzęta w kinie? "Pornografia przemocy"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 10:00
- "Safari films" z lat 20. i 30. to nurt, w którym dokładnie widać, na czym polega rola zwierząt w kinie. Biali zdobywcy polują na zwierzynę, a wszystko po to, by widz poczuł egzotykę - mówi Sebastian Smolińsk, krytyk filmowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eastwood jako Batman? O starzeniu się superbohaterów

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 14:20
- Starzenie się czy jakakolwiek niedoskonałość w ogóle nie pasuje do definicji superbohatera. Co więcej, to nie pasuje do formuły superbohaterskich opowieści. Tymczasem twórcy coraz chętniej łamią ten schemat - mówi krytyk Jakub Popielecki.     
rozwiń zwiń

Czytaj także

T-Mobile Nowe Horyzonty. Kino, które jest odważne

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2017 16:54
Jak stwierdził w Czwórce Marcin Pieńkowski, nowy dyrektor artystyczny tego kultowego festiwalu filmowego - odwagę w kinie można bardzo różnie definiować. Czy pod jego kuratelą wydarzenie to przeżyje rewolucję?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksandra Domańska o "Volcie": rola przyszła w SMS-ie

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 14:19
- Pan Juliusz Machulski to człowiek z ogromną klasą, wyczuciem, gustem. Już na etapie castingu wie, kogo szuka. Dzięki temu szybko znalazł z nami porozumienie i nie szczędził pochwał, kiedy na nie zasłużyliśmy - wspomina pracę na planie "Volty" aktorka Aleksandra Domańska.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiery filmowe: "Spider-Man: Homecoming", "Mężczyzna imieniem Ove", "Czym chata bogata"

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 14:00
Wśród premier tego weekendu mamy m.in. kolejną opowieść o przygodach człowieka pająka, nominowany do Oscara szwedzki komediodramat oraz francuską komedię o zderzeniu dwóch kultur.
rozwiń zwiń