Kino Małgorzaty Szumowskiej. "Wymyka się prostej klasyfikacji"

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 15:11
- Małgorzata Szumowska jest autorką bardzo europejską. Kiedy na ekranach pojawiły się "33 sceny z życia" w polskiej kinematografii dominowało kino moralnego niepokoju i pocieszne bajki o ludziach. Ona złamała ten schemat - mówił Sebastian Smoliński, krytyk filmowy.
Audio
  • Nieoczywiste kino Małgorzaty Szumowskiej. "Odważnie łączy filmowe gatunki” (Hrapkowidz/Czwórka)
Małgorzata Szumowska
Małgorzata SzumowskaFoto: Shutterstock/Andrea Raffin

Odcina się od dorobku jednego z najbardziej rozpoznawalnych w Europie polskich twórców - Krzysztofa Kieślowskiego. Proponuje coś innego, bez niedopowiedzeń i metafizyki Sebastian Smoliński 

- Wyłamała się z trendu "kolorowania transformacji". Zaproponowała język intymny, głęboko autobiograficzny. Jej głos był silny i zaskakujący na wielu polach - przypominał gość Czwórki.

Krytyk zwracał także uwagę na charakterystyczny dla jej kina sposób portretowania rzeczywistości. - W rodzimym krajobrazie szuka bardzo dziwacznych rzeczy tworząc z tego filmy, które wyglądają, jak kręcone dla zagranicznego widza. Trzyma dystans, a to może irytować - komentował.

Co w obrazowaniu polskiej rzeczywistości zmieniło się po sukcesie "33 scen z życia"? Czy w swoich filmach unika banału? W jakim stopniu satyryczne jest jej kino i czy sympatyzuje ze swoimi bohaterami? O tym w rozmowie ze studia Czwórki.

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania, w którym również rozmowa z reżyserką filmu "Fuga" Agnieszką Smoczyńską. POSŁUCHAJ >>>

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Sebastian Smoliński (krytyk filmowy)

Data emisji: 9.12.2018

Godzina emisji: 14.08

ac/kd

Czytaj także

Małgorzata Szumowska. Płeć reżysera ma znaczenie?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2015 13:40
- Naprawdę jestem w szoku, że ze względu na płeć ktoś może nie podchodzić do mnie serio - przyznaje Małgorzata Szumowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agnieszka Podsiadlik: ten film to twarz, o której każdy z nas chciałby zapomnieć

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 12:20
- Relacja między mną a postacią, w którą wcielił się Mateusz Kościukiewicz była fundamentalna. Ponieważ w całym filmie mojej postaci było dużo, największym wyzwaniem było przedstawienie jej w taki sposób, aby widzowie mogli zrozumieć jej obecność na ekranie - mówiła aktorka Agnieszka Podsiadlik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na wojnę do kina. "53 wojny" Ewy Bukowskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 12:00
19 października Ewa Bukowska otrzymała nagrodę Perspektywa im. Janusza Morgensterna dla najbardziej obiecującego reżysera. - Dużo większym wyzwaniem niż nakręcenie filmu byłaby dla mnie w tej chwili praca w aptece. Reżyserski debiut był dla mnie kwestią czasu - mówi aktorka, reżyserka i scenarzystka.
rozwiń zwiń