Carlos Reygadas. Ukochane dziecko światowego kina artystycznego

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 16:50
Mówisz "art house", myślisz "Reygadas". Meksykański reżyser od lat cieszy się dużym uznaniem wśród fanów tego gatunków, cieszy się także sympatią jurorów na festiwalach kina niezależnego. 
Audio
  • Carlos Reygadas - szkic do filmowego portretu (Hrapkowidz/Czwórka)
Carlor Reygadas na Festiwalu Filmowym w Wenecji - 2018 rok
Carlor Reygadas na Festiwalu Filmowym w Wenecji - 2018 rokFoto: Matteo Chinellato/Shutterstock.com

16:26 [CZWORKA]Hrapkowidz 14 czerwiec 2020 reygadas.mp3 Carlos Reygadas - szkic do filmowego portretu twórcy (Hrapkowidz/Czwórka)

 Filmowiec z pasją, ale bez papierów

Reygadas lubi naginać formę, bawi się obrazem, świetnie wykorzystuje lokacje i naturalną scenografię Błażej Hrapkowicz 

- To zawsze był twórca bardziej doceniany globalnie niż lokalnie - uważa Bolesław Racięski. - Sam reżyser kina uczył się za granicą i to wcale nie w szkole filmowej. Reygadas studiował prawo i przez pewien czas był urzędnikiem państwowym meksykańskiego MSZ w Brukseli. To właśnie tam podjął decyzję, że będzie robić filmy - opowiada gość Czwórki.

Migracja wewnętrzna Reygadas

Jego filmy, dystrybuowane na całym świecie, w Meksyku były rzadko pokazywane, a on sam w twórczości szybko przesunął punkt ciężkości - z rzeczywistości polityczno-społecznej na życie wewnętrzne. - Ukochane dziecko festiwali kina niezależnego zyskuje coraz większą popularność na świece, sam jednak coraz bardziej się od tego oddala. Reygadas mieszka w hacjendzie w środkowo-wschodnim Meksyku i od jakiegoś już czasu przebywa na emigracji wewnętrznej - mówi filmoznawca.

Reygadas przyznaje, że film nie jest dla niego aktem komunikacji. Że nie za bardzo zależy mu, żeby porozumieć się z widzami Bolesław Racięski

Rogacze są wśród nas

Najlepszy dowód to jego nowy film opowiadający o małżeństwie, które decyduje się żyć w otwartym związku i stopniowo prowadzi swoją relację na skraj przepaści. W główne role - szalejącego z zazdrości Juana i jego zaangażowanej w romans z Amerykaninem partnerki Esther - wcielili się sam reżyser i jego żona. - Śmiało możemy powiedzieć, że Carlos Reygadas nakręcił film, który odwołuje się do kina gatunkowego. Oczywiście "Nasz czas" nadal wykorzystuje rozwiązania i poetykę znaną z poprzednich filmów reżysera, ale zdecydowanie mamy tu doczynienia z melodramatem - ocenia rozmówca Błażeja Hrapkowicza i przyznaje, że to jego ulubiony film meksykańskiego twórcy. 

Nasz czas" na ekrany polskich kin wejdzie 19 czerwca 2020 roku

"Nasz czas" - oficjalny zwiastun / Gutek Film

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Bolesław Racięski (filmoznawca)

Data emisji: 14.06.2020

Godzina emisji: 14.15

kul/kd

Czytaj także

Legenda "Ikara". Jak odlatywał Mietek Kosz?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 17:50
"Ikar. Legenda Mietka Kosza" to kolejny po "Chcę się żyć" aktorski popis Dawida Ogrodnika. - Oboje obawialiśmy się "szuflady", bo "Ikar" to także opowieść o osobie niepełnosprawnej. Ale potraktowaliśmy to wyzwanie jako dojrzali twórcy. Nie powieliliśmy schematu, spróbowaliśmy zbudowaliśmy go od nowa - wspomina reżyser Maciej Pieprzyca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe Horyzonty i American Film Fest ze wspólną datą w listopadzie

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 17:13
Trudno wyobrazić sobie kulturę audiowizualną bez festiwali. Te jednak ze względu na trwającą pandemię przesuwają swoje terminy. W tym roku Nowe Horyzonty i American Film Festival łączą się w jedną imprezę, która najprawdopodobniej odbędzie się w listopadzie.
rozwiń zwiń