Nowe Horyzonty i American Film Fest ze wspólną datą w listopadzie

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 17:13
Trudno wyobrazić sobie kulturę audiowizualną bez festiwali. Te jednak ze względu na trwającą pandemię przesuwają swoje terminy. W tym roku Nowe Horyzonty i American Film Festival łączą się w jedną imprezę, która najprawdopodobniej odbędzie się w listopadzie.
Audio
  • Koronawirus a branża filmowa. Czeka nas jesień festiwali filmowych? (Hrapkowidz/Czwórka)
Nowe Horyzonty i American Film Festival w 2020 roku mają tę samą datę
Nowe Horyzonty i American Film Festival w 2020 roku mają tę samą datęFoto: mat. pras

Penderecki 1200 PAP.jpg
Muzyka filmowa Krzysztofa Pendereckiego. "Kompozycje zrodzone z niepokoju"

Masowo przekładane, odwoływane, lub przenoszone do sieci. Festiwale to od lat nieodłączna część branży filmowej. O tym, jak organizatorzy festiwali filmowych radzą sobie z obecną sytuacją, opowiadał Marcin Pieńkowski, dyrektor artystyczny festiwalu Nowe Horyzonty.

- Każdego dnia dyskutujemy nad nowym terminem i formułą festiwalu. Jako że poza Nowymi Horyzontami mamy też drugą, bardzo ważną dla nas imprezę - American Film Festiwal zdecydowaliśmy się je połączyć. Wydarzenie odbędzie się najprawdopodobniej w pierwszej połowie listopada - przewidywał gość Czwórki. 


Foto Michał Chojnacki Akson Studio Julia Wieniawa 1200.jpg
#Zostańwdomu. "Dziś w lesie nie zaśnie nikt" dostępny w sieci

Jak mówił, w najbliższych miesiącach nie zapowiada się na to, by jakikolwiek branżowy festiwal odbył się w terminie. Te, które z różnych przyczyn nie mogły przesunąć daty na jesień, przeniosły się do interentu, jak np. targi filmowe festiwalu w Cannes. - Ciągłość w dystrybucji i promocji filmów musi zostać zachowana. Filmy są na różnych etapach produkcji, mimo to część z nich już dziś powinni zobaczyć zagraniczni agenci. To, że branża przenosi się do internetu, to pozytywny sygnał, który motywuje do działania. Od zachowania ciągłości tych kontaktów zależy, co będziemy oglądać nie tylko w kinach, ale i na platformach streamingowych w przyszłości - wyjaśniał.

Jakie scenariusze dla dystrybucji filmowej na najbliższe miesiące przewiduje branża filmowa? O tym w rozmowie z gościem Czwórki.

W nagraniu również twórców filmu "Biały, biały dzień", z którymi rozmawiała Beata Kwiatkowska.

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

GośćMarcin Pieńkowski (dyrektor artystyczny festiwalu Nowe Horyzonty)

Data emisji: 26.04.2020

Godzina emisji: 14.08

ac/kd

Czytaj także

"Wszystko dla mojej matki". Niebezpieczne pragnienie miłości

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 18:00
Olka (Zofia Domalik) ma siedemnaście lat. Za ciągłe ucieczki z domu dziecka, sąd umieścił ją w zakładzie poprawczym. Spotyka tam Andrzeja (Adam Cywka) i Irenę (Jowita Budnik), którzy pochodzą z jej rodzinnej miejscowości. Wymusza na nich, aby zabrali ją na wakacje. To szansa, by dowiedzieć się więcej na temat swojej matki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Psy 3". Kim jest Franz Mauer w 2020 roku?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 17:53
17 stycznia do kin trafią "Psy 3. W imię zasad". O pierwszej części trylogii Władysława Pasikowskiego w kontekście kina epoki transformacji rozmawialiśmy z krytykiem filmowym Michałem Piepiórką. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koronawirus a branża filmowa. Kryzys czy nowe rozdanie?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 13:00
Zamknięte kina, przełożone premiery, wstrzymane prace na planach zdjęciowych, w perspektywie być może także odwołane festiwale. Jak branża filmowa radzi sobie z kryzysami i czy one mogą wyjść jej na dobre? 
rozwiń zwiń