Intensywna obecność. O rolach Gene'a Hackmana

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 14:00
Lata 70. ubiegłego wieku wniosły do kina nazwiska takie jak: Al Pacino, Jack Nicholson i Robert De Niro oraz Gene Hackman. 91-letni aktor jest już na emeryturze, ale nadal uosabia złoty okres amerykańskiego kina. 
Gene Hackman na planie Francuskiego łącznika - 1971 rok  20th Century Fox
Gene Hackman na planie "Francuskiego łącznika" - 1971 rok / 20th Century FoxFoto: PAP/Photoshot

Aktorstwo w latach 70. nie zasadzało się na gwiazdorskiej sztampie. Aktór nie musiał mieć urody Carry'ego Granta, żeby zachwycić widzów. A Hackman był tego przykładem Sebastian Smoliński 

Aktor bez gwiazdorskiej sztampy

Gene Hackman do kina podchodził nieco inaczej niż Pacino czy De Niro. Można odnieść wrażenie, że nie interesowały go ani widowiskowe role w stylu "Wściekłego byka", ani miejsce na świeczniku - opowiada krytyk Sebastian Smoliński. - Na dużym ekranie zadebiutował w 1961 roku, kiedy miał już 31 lat.

Posłuchaj
16:57 CZWÓRKA Hrapkowidz - gene hackman 16^.05.2021.mp3 Gene Hackman - szkic do portretu legendy amerykańskiego kina (Hrapkowidz/Czwórka) 

Gene Hackman, podobnie jak Dustin Hoffman i Robert Duvall, używając minimalistycznych środków w grze uzyskiwał niezwykłą, emocjonalną intensywność Błażej Hrapkowicz

Everyman do zadań specjalnych

Najczęściej grał postaci tzw. "zwykłych ludzi" w niezwykłych okolicznościach i świetnie wypadał w thrillerach. - W jego oszczędnej grze wyczuwało się napięcie, które budowało klimat całej filmowej opowieści - podkreśla rozmówca Błażeja Hrapkowicza. - Skupiona obecność, bo w ten sposób określiłbym jego aktorstwo, przyciągała uwagę widza. Hackman współtworzył realizm amerykańskiego kina lat 70.

Top 10 Gene Hackman Movies / The Firewall

Posłuchaj także:

Zobacz
sidney lumet pap 1200.jpg
Sidney Lumet - emocjonalny manipulator

Przełomową rolą w karierze Hackmana był występ w filmie "Lilith" u boku Warrena Beatty, Petera Fondy i Jean Seberg w roku 1964. Trzy lata później otrzymał rolę w słynnym obrazie "Bonnie i Clyde" Arthura Penna, za którą po raz pierwszy został nominowany do Oscara i nagrody National Society of Film Critics. W 1971 roku Gene Hackman odebrał pierwszego Oscara za rolę główną w filmie "Francuski łącznik" Williama Friedkina i od tego momentu stał się gwiazdą kina światowego. - To było spotkanie artystów u szczytu swoich możliwości: Friedkin otwierał nowe rejony amerykańskiego kina, a Hackman, jako aktor "o krok od wybuchu", stworzył postać, która w żaden sposób w swej gwałtowności nie była przesadzona i karykaturalna. 

The French Connection | #TBT Trailer | 20th Century FOX

W roku 2004 Hackman zakończył karierę aktorską, po roli w filmie "Witamy w Mooseport". Na swoim koncie ma dwie statuetki Oscara, cztery Złote Globy, dwie nagrody BAFTA i Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie.

The Royal Tenenbaums (2001) Original Trailer [FHD] / HD Retro Trailers

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Sebastian Smoliński (krytyk filmowy)

Data emisji: 16.05.2021

Godzina emisji: 14.15

kul

Czytaj także

Christopher Nolan. Zaprzecza hollywoodzkim schematom

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 11:40
- Myślę, że Christopher Nolan jest zaprzeczeniem 400 schematów, które działają w Hollywood - mówił redaktor naczelny portalu Filmweb Michał Walkiewicz o reżyserze, którego najnowszy obraz "Dunkierka" wkrótce wejdzie na ekrany polskich kin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sam Raimi. Alfred Hitchcock horroru

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 09:00
W sieci dostępny jest remake klasycznego horroru Sama Raimiego "Martwe zło". Jednak to film z 1981 roku wciąż mocno działa na młode pokolenie filmowców?
rozwiń zwiń