Ucieczka na Zachód. Jak Polacy przekraczali żelazną kurtynę?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 18:53
Pomysłowość naszych rodaków nie zna granic. W tej audycji rozmawialiśmy o tym, jakie pomysły i sposoby na ucieczkę z PRL na zachód mieli Polacy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Damian Pankowiec/Shutterstock.com

miss polonia 1988 pap 1200.jpg
Luksus transformacji. O czym marzyli Polacy przed 1989 rokiem?

Ucieczka do normalności, tęsknota za wolnością

Zazwyczaj były to ucieczki od szarości Polski Ludowej, ucieczki do wolności, czasem przed represjami, których obywatele doświadczali w państwie. Ludzie nie mieli w swoich domach paszportów, nie mogli w każdej chwili postanowić, że wyjadą za granicę. Każdy, kto chciał wyjechać w pierwszej kolejności musiał złożyć wniosek o paszport, ale nie każdy taki dokument otrzymywał.


Posłuchaj
14:24 _PR4_AAC 2020_06_27-15-09-12.mp3 Jak wyglądały ucieczki za granicę w PRL? (Klucz kulturowy/Czwórka)

 

Marzenia o paszporcie na własność


Szczęśliwiec, który otrzymał paszport dostawał dokumnet na dwa dni przed wyjazdem i natychmiast po powrocie musiał go zwrócić. W ustawie paszportowej był zapis mówiący o tym, że paszport przysługuje każdemu obywatelowi i obywatelce PRL, ale w praktyce każdy wniosek można było odrzucić. Wtedy jedyną drogą przedostania się przez granicę była ta nielegalna. 


pap sklep prl 1200.jpg
Komedia filmowa. Zwierciadło PRL-u

Zbieg z wilczym biletem. Kto uciekał za granicę?

Między 1949 a 1968 rokiem z Polski zbiegło ponad 30 tysięcy osób. Pierwszą słynną ucieczką, była ta, której bohaterem był wiceminister Stanisław Mikołajczyk. Władzom było na rękę, by ten uciekł za granicę. W efekcie nie było potrzeby urządzania politykowi procesu, który mógłby uczynić z niego męczennika. Zamiast tego przypięto mu łatkę zbiega. Historię swojej ucieczki opisał później na łamach swojej biograficznej książki, w której wspominał, że z domu wyszedł tylko ze szczoteczką do zębów i grzebieniem. 

W jaki sposób i z czyją pomocą uciekali z kraju Polacy? Kto musiał porwać w tym celu statek, a kto uciekał MIG-iem? O tym w rozmowie z Piotrem Lipińskim. 

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Piotr Lipiński (reporter historyczny)

Data emisji: 27.06.2020

Godzina emisji: 15.09

ac

Czytaj także

Gawęda - zespół pieśni, tańca i hartu ducha

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 13:00
Co łączy Marka Kościkiewicza, Wojciecha Manna i Magdalenę Mielcarz? Wszyscy byli "gawędziarzami", czyli należeli do Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Związku Harcerstwa Polskiego Gawęda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zachód, który przeciekał przez żelazną kurtynę. O modzie w PRL

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2019 11:20
Rozkloszowane spódnice z siatek na muchy, kurtki z demobilu zdobywane "na ciuchach", białe botki od szewca, ortaliony, nonirony, dżinsy, tetry i kożuchy - o dobrym wyglądzie w PRL w mniejszym stopniu decydował "gruby portfel", a bardziej znajomości, łut szczęścia, niczym nieskrępowana wyobraźnia oraz potrzeba buntu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Luksus transformacji. O czym marzyli Polacy przed 1989 rokiem?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2020 15:50
4 czerwca 1989 to nie tylko częściowo wolne wybory, ale także czas, w którym ludzie zajęci byli sobą, zakochiwali się, urządzali domy i martwili się o pracę i pieniądze. Jednak w świecie sprzed okrągłego stołu było też miejsce na luksus. O tym, co to słowo znaczyło wtedy dla Polaków, zapytała Aleksandra Boćkowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Samozbiory. Wielkie emocje mieszczuchów na polu

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 19:40
Nie tylko susza, czy gwałtowne zjawiska pogodowe, ale także brak pracowników sezonowych może zniweczyć trud plantatorów i sadowników. Dlatego coraz więcej plantacji i sadów otwartych jest dla tych, którzy chcą sami zapełnić owocami swoje koszyki.
rozwiń zwiń