"Pięć diabłów". Dziewczyńskie kino Léi Mysius

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 15:00
Film Léi Mysius to opowieść, która pulsuje podskórnym napięciem, wciąga niczym najlepszy thriller i w brawurowy sposób łączy nieoczywistą historię o miłości z parapsychologicznym fantasy. 
Kadr z filmu Pięć diabłów, reż. La Mysius. Na zdjęciu: Swala Emati i Adle Exarchopoulos.
Kadr z filmu "Pięć diabłów", reż. Léa Mysius. Na zdjęciu: Swala Emati i Adèle Exarchopoulos.Foto: mat. prasowe/Nowe Horyzonty

Pulsują emocje, szaleją zmysły

Léa Mysius uchodzi za jedną z najciekawszych współczesnych reżyserek francuskich. Zadebiutowała jako reżyserka krótkometrażowym "Cadavre exquis" wyróżnionym m.in. nagrodą dla najlepszej produkcji na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Clermont-Ferrand. Współpracowała jako scenarzystka m.in. z Arnaudem Desplechinem, Jacques’em Audiardem i Claire Denis. W nagrodzonym m.in. w Cannes i Toronto debiutanckim filmie "Ava" opowiadała o dojrzewaniu i o zmysłach. I ten drugi wątek kontynuuje w najnowszym obrazie "Pięć diabłów". - Mysius ma swoją wizję kina, sięga po kino gatunkowe i bardzo twórczo korzysta z tego, co można w tym nurcie znaleźć - opowiada Kaja Klimek. - Nie robi jednak filmów kobiecych, przynajmniej dla mnie. Léa Mysius kręci filmy "dziewczyńskie". To dziewczynki obsadza w roli głównych bohaterek, a kobiety, które występują w jej opowieściach, nawet jeśli są dojrzałe, to i tak pamiętają swoje "dziewczyństwo". Dzięki temu jako reżyserka zachowuje świeżość spojrzenia i jej filmy po prostu dobrze się ogląda - dodaje krytyczka filmowa.  

Więcej niż melodramat

Młodziutka Vicki ma niezwykły dar: potrafi chwytać, zapamiętywać i odtwarzać wszystkie możliwe zapachy, które kolekcjonuje w starannie oznakowanych słoiczkach. Wśród nich szczególne miejsce zajmują te poświęcone zapachowi jej mamy, Joanne (znana z "Życia Adeli" Adèle Exarchopoulos). Ich z pozoru poukładane życie zaburza pojawienie się Julii, dawno niewidzianej, tajemniczej siostry męża Joanne. Vicki, zaintrygowana niespodziewaną wizytą ciotki, "kradnie" jej zapach i odkrywa, że dzięki niemu może przenieść się w przeszłość Julii, poznając skrywane od lat sekrety swojej rodziny. Na jaw wychodzą ogniste romanse, złamane serca i uśpione emocje.

Kadr z filmu "Pięć diabłów", reż. Léa Mysius. Na zdjęciu: Sally Dramé. Kadr z filmu "Pięć diabłów", reż. Léa Mysius. Na zdjęciu: Sally Dramé.
Posłuchaj
19:00 CZWÓRKA Hrapkowidz - klimek 04.12.2022.mp3 Błażej Hrapkowicz i Kaja Klimek o filmie "Pięć diabłów" (Hrapkowidz/Czwórka)

- Kiedy pierwszy raz obejrzałam "Pięć diabłów" na Nowych Horyzontach, z seansu wyszłam z poczuciem, że jest to melodramat. I pomyślałam, że to dobrze, bo ten gatunek, być może przez swoją ckliwość, uchodzi za "nieintelektualny" i pozostaje na dalszym planie - przyznaje rozmówczyni Błażeja Hrapkowicza. - W filmie Mysius jest wzbogacony m.in. o elementy thrillera, horroru, ale też baśni. Są tacy, którzy twierdzą, że to za dużo grzybów w barszczu. Ale w moim odczuciu wszystkie emocje wybrzmiewają tu tak, jak powinny.

Reżyserka filimu "Pięć diabłów" Léa Mysius. Reżyserka filimu "Pięć diabłów" Léa Mysius.

Intymne światy Sciammy i Mysius

"Pięć diabłów" jest prawdziwą ucztą dla zmysłów. Film Léi Mysius to wysmakowane wizualnie, oszałamiające i szalone love story, które niespodziewanie pobudza także nasze powonienie. Tym samym obraz wpisuje się w nowy nurt kina francuskiego - zmysłowy, emocjonalny i bardzo często opowiadający o miłości. Reżyserka jest także współscenarzystką filmu "Paryż, 13 dzielnica". - Drugą autorką scenariusza była Céline Sciamma, z którą łączy ją podobna wizja kina. Sciamma w wywiadach przyznaje, że interesują ją małe, intymne światy kobiet. U Mysius też tak jest. Wystarczy obejrzeć sobie "Małą mamę", żeby znaleźć punty wspólne obu reżyserek - podsumowuje Kaja Klimek.   

"Pięć diabłów", reż. Léa Mysius, zwiastun | w kinach od 2 grudnia / Nowe Horyzonty

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Kaja Klimek (filmoznawczyni, krytyczka filmowa)

Data emisji: 04.12.2022

Godzina emisji: 14.16

kul/kor

Czytaj także

"Wyobraźnia to wolność". Agnieszka Smoczyńska o "Silent Twins"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2022 16:00
- "Silent Twins" to opowieść o dwóch światach. Wewnętrznym, bardzo bogatym i kolorowym choć czasami też mrocznym, i zewnętrznym - przytłaczającym, szarym, codziennym - opowiada reżyserka filmu Agnieszka Smoczyńska.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Lombard"- ballada o dobroci. O życiu w polskim Detroit

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2022 08:00
Reżyser i scenarzysta Łukasz Kowalski zrobił film o podupadającym lombardzie, ale w żadnym wypadku nie jest to opowieść o biedzie i patologii. To ballada o dobroci, miłości i relacjach międzyludzkich. 
rozwiń zwiń