Sportowy hardcore na świeżym powietrzu

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2014 15:40
Pasjonaci sportu, którzy latem oddają się temu hobby, zimą przenoszą się do hal. Nie musi tak być. Radzimy, co zrobić, by uprawiać go nawet w czasie mrozu.
Audio
  • Które sporty można uprawiać zima, a z czego lepiej zrezygnować? - radzi dr Maciej Tabiszewski (CCzwórka/Mamy to)
Bieganie zimą może być równie przyjemne, jak latem. Należy się jednak zabezpieczyć przed mrozem i wiatrem
Bieganie zimą może być równie przyjemne, jak latem. Należy się jednak zabezpieczyć przed mrozem i wiatremFoto: Glow Images/East News

Bezpieczna, zdrowa dyscyplina sportu, którą można uprawiać zimą? Słuchacze Czwórki radzą m.in. bieganie, a najlepiej, co rano, sprint na przystanek autobusowy, albo podróż rowerem do pracy. I zgadzają się z tezą, że nie ma złej pogody na sport, są tylko źle ubrani sportowcy. Tymczasem ważne jest, by podczas biegania utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. - Musimy używać materiałów, które nie zatrzymują wody, bo to powoduje oziębienie organizmu. Odradzam więc na przykład bawełnę - mówi dr Maciej Tabiszewski, ortopeda, lekarz piłkarskiej reprezentacji Polski.

Przed wyjściem z domu konieczna jest rozgrzewka. - Na dworze mięśnie bardzo szybko się wychłodzą i istnieje duże niebezpieczeństwo nabawienia się kontuzji - przestrzega Tabiszewski, zaznacza jednak, że są dyscypliny, których zimą stanowczo nie powinno się uprawiać.

***

Tytuł audycji: Mamy to

Prowadził: Patryk Kuniszewicz

Przygotowała: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 12.12.2014

Godzina emisji: 12.10

(kd/kul)

Czytaj także

Kto może zdecydować się na oddanie szpiku?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 19:20
Nie każdy chętny może niestety zostać przyjęty do programu dawców szpiku kostnego. Jakie są warunki?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bądź świadomym turystą! Podróżuj etycznie

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2014 08:00
- Dla przyjezdnych miejscowi są raczej tolerancyjni i to niezależnie od kraju - przekonuje Ewa Gajewska. - Ale warto mieć szacunek dla tradycji i przestrzegać obowiązujących zakazów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak pomóc bezdomnym zwierzakom przetrwać zimę?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 16:00
Nie da się przygarnąć wszystkich czworonogów, które w tym trudnym okresie potrzebują ciepłego, bezpiecznego domu. Są jednak inne możliwości, by skutecznie im pomagać.
rozwiń zwiń