Jak pomóc bezdomnym zwierzakom przetrwać zimę?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 16:00
Nie da się przygarnąć wszystkich czworonogów, które w tym trudnym okresie potrzebują ciepłego, bezpiecznego domu. Są jednak inne możliwości, by skutecznie im pomagać.
Audio
  • Jak pomagać bezdomnym zwierzętom? Co zrobić, gdy zauważymy na ulicy wycieńczonego psa, kota, albo... królika? (Czwórka/Mamy to)
Te zwierzęta miały sporo szczęścia, trafiły bowiem do Kliniki dla Zwierząt w Przemyślu
Te zwierzęta miały sporo szczęścia, trafiły bowiem do Kliniki dla Zwierząt w PrzemyśluFoto: PAP/Dariusz Delmanowicz

Zdaniem Łukasza Balcera, kierownika Schroniska Dla Zwierząt w Celestynowie, trzeba pomagać, ale należy robić to z głową i wybierać te osobniki, które rzeczywiście bez naszego wsparcia umrą. - Koty wolnobytujące, czyli dzikie od urodzenia, nie mają problemów w przetrwaniem zimy, ale koty, które kiedyś miały dom, ale zostały z niego wyrzucone, nie dadzą sobie same rady - mówił ekspert Czwórki i podkreślał, że zwierząt, które mieszkają w piwnicach, nie mamy prawa ani z nich wyganiać, ani truć. Warto zapewnić im odpowiednią ilość wody i suchą karmę.

Łukasz Balcer opowiedział także tym, do czego bezdomnym psom przydaje się słoma i na co warto uważać, jeśli chcemy pomóc innym gatunkom, które mogą mieszkać w naszej okolicy, a także do jakich służb zgłaszać się, jeśli zauważymy, że zwierzę jest chore, bądź wycieńczone.

***

Tytuł audycji: Mamy to

Prowadził: Patryk Kuniszewicz

Przygotowała: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 15.12.2014

Godzina emisji: 12.00

(kd/mc)

Czytaj także

Eko Patrol ratuje zwierzęta całą dobę

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 16:30
Chociaż instytucja Eko Patroli funkcjonuje praktycznie w każdym dużym mieście, niewielu Polaków zdaje sobie sprawę, czym w zasadzie się zajmują. A działalność to niezwykle ważna i przydatna. My przyjrzeliśmy się, jak wygląda w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spraw świąteczną radość swojemu pupilowi

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 17:00
Lata temu jedyny prezent, na jaki z okazji świąt mogło liczyć zwierzę domowe, to jakiś przysmak ze stołu. Czasy się jednak zmieniły diametralnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bądź świadomym turystą! Podróżuj etycznie

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2014 08:00
- Dla przyjezdnych miejscowi są raczej tolerancyjni i to niezależnie od kraju - przekonuje Ewa Gajewska. - Ale warto mieć szacunek dla tradycji i przestrzegać obowiązujących zakazów.
rozwiń zwiń