"Serce Jamajki" - jamajska tradycja na srebrnym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 13:05
- Dokument "Inna De Yard - The Soul of Jamaica" w Polsce możemy oglądać pod tytułem "Serce Jamajki" - mówi Maken. - To wspaniały film dotyczacy jamajskiej muzyki, kultury i tradycji -dodaje. 
Audio
Maken i Maciej Szajkowski
Maken i Maciej SzajkowskiFoto: Martyna Ogonek/Czwórka
Tytuł "Serce Jamajki" - jamajska tradycja na srebrnym ekranie
Prowadzący Szajkowski Maciej

- "Serce Jamajki" to jeden z niewielu tytułów tego typu, które pojawiają się w polskich kinach - przypomina gość Maćka Szajkowskiego. - Ten film może dotrzeć do wielu ludzi w Polsce i pokazać im Jamajkę od takiej prawdziwej i uniwersalnej bardzo strony - dodaje. 

Film mieli już okazję oglądać widzowie dwóch polskich festiwalu - Festiwalu Filmowego "Dwa Brzegi" oraz Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Wielu przypomina klimatem opowieść kubańską "Buena Vista Social Club". 

- To film, który podobnie, jak "Buena Vista Social Club", odkrywa prawdziwą perłę jamajskiej kultury - wyjaśnia Maken. - Jamajka znana jest w świecie ze względu na swoja muzykę, muzykę, która w swej oryginalnej formie funkcjonuje tam od 50 lat. W tym filmie można zobaczyć ludzi z epoki Boba Marleya, a nawet wcześniej, jak: Winston McAnuff, Kiddus I, Cedric Myton. To wielkie nazwiska jamajskiej muzyki. Ten film pokazuje ich też od bardzo prywatnej strony - dodaje. 

"Serce Jamajki" wyreżyserował Peter Webber, znany z autorstwa "Dziewczyny z perłą", która miała 3 nominacje do Oscara, a także dokumentów o Amazonii czy o Wagnerze. Kogo zobaczymy w jego filmie? Jaki obraz Jamajki pokazuje światu? O tym w rozmowie z "Muzycznego Lunchu". 

Premiera filmu 15 listopada. Czwórka jest patronem medialnym tego wydarzenia. 

***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Data emisji: 14.11.2019

Godzina emisji: 13.05

pj

Goście Mirosław Dzięciołowski
Playlista
Tagi

Czytaj także

Maciej Przedpełski: Moonshine Recordings to przygoda mojego życia

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 22:01
Moonshine Recordings ma już 10 lat. Maciek "Mack" Przedpełski dziś ocenia, że warto było zacząć tę działalność. - To przygoda mojego życia - podkreśla. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hip-hop niesie podobne przesłanie jak punk rock czy reggae

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 23:00
Róbrege od dwóch lat nosi imię Roberta Brylewskiego, to on był zawsze łącznikiem między różnymi światami. - Do dziś tak funkcjonuje - podkreśla Vienio. - Wszyscy zawsze się zbierają wokół Roberta. On jest kolektorem. Łączył ludzi, miał powera, żeby grać - dodaje.  
rozwiń zwiń