Damian SyjonFam o "Powstaniu": utwór wypełniony szczerością

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 19:00
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstały ulubione utwory słuchaczy Czwórki. Tym razem Mirosław 'Maken' Dzięciołowski sprawdził, jak powstało "Powstanie" Damiana SyjonaFama.
Damian Syjonfam i Maken
Damian Syjonfam i MakenFoto: Mirosław Dzięciołowski/Czwórka

Posłuchaj
07:00 CZWORKA Muzyczny Lunch - Byl sobie Numer 04.02.2021.mp3 Był sobie numer - Damian SyjonFam "Powstanie" (Muzyczny Lunch/Czwórka)

 


Zobacz
2020 Happysad poziom fot_Karol Kacperski 1200.jpg
"Był sobie numer". Jak powstał kawałek "Zanim pójdę" Happysad?

Utwór "Powstanie", który znalazł się na debiutanckim albumie Damiana SyjonFama, to jeden z najbardziej popularnych utworów polskiego reggae w XXI wieku. - Ta piosenka ma w sobie moc, której nie jestem w stanie wytłumaczyć - opowiada artysta. - Pisałem ten utwór sam będąc jeszcze "niezapisaną kartą". To szczery zapis emocji, które wtedy mi towarzyszyły. Odszedłem z zespołu ComeYah, był to dla mnie bardzo burzliwy okres. Nie wiedziałem, jak będzie i nie wierzyłem w siebie muzycznie - wspomina.   

Damian SyjonFam - Powstanie [Official Video] / UrbanRecTV


Zobacz
Grubson_East News_1200 x 660.jpg
"Był sobie numer". GrubSon o "Na szczycie"

Pracę nad płytą rozpoczęły się rok wcześniej, a w nagraniach uczestniczyli m.in.: austriacki zespół House of Riddim, holenderski kolektyw Bass Galore Productions, znany z projektu Rastasize - Krystian K-Jah Walczak oraz lubelski riddim band D’Roots Brothers. Jednym z pierwszych recenzentów nowych utworów Damiana SyjonFama była jego żona. - Pamiętam ten moment, kiedy pierwszy raz usłyszałam "Powstanie" - opowiada Magda. - Damian wrócił do domu ze studia nad ranem, wziął gitarę i ją zaśpiewał. A mnie poleciały łzy. 

Posłuchaj także:

Zobacz
pap sistars 1200.jpg
"Był sobie numer". "Nie ty, nie my (Spadaj)" Sistars

Damian SyjonFam zarejestrował proste demo, a produkcję całości muzyki powierzył sprawdzonemu już z w czasach ComeYah przyjacielowi Watzkowi Wawrzyniakowi. - Dostałem pilota zrobionego na pianinku i gitarze. To był jeszcze szkic, nawet dość niezgrabny i nierówny, ale już słychać w nim było potencjał - wspomina producent. - Dograłem do tego resztę instrumentów, a także chórki oraz klaskanie, które jest cechą charakterystyczną "Powstania". Odgłos uderzanych o siebie rąk "uczłowieczył" tę kompozycję.  

"Wracam do domu" to debiutancka płyta Damiana SyjonFama. Jej premiera odbyła się podczas Ostróda Reggae Festival 2014, gdzie muzyk wystąpił w towarzystwie D’Roots Brothers.

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Materiał przygotował: Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Data emisji: 04.02.2021

Godzina emisji: 13.45

kul/kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka MUZYKA reggae Maken

Czytaj także

Kasia Lins z Nagrodą im. Grzegorza Ciechowskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 17:00
- W tym zawodzie trudno wytrwać w konsekwencji, skoro wkoło tyle pokus. Dlatego dla mnie to wyróżnienie to przede wszystkim znak, że idę w dobrym kierunku - mówi wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów Kasia Lins.
rozwiń zwiń

Czytaj także

WaluśKraksaKryzys. "Atak" przyziemnych opowieści

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 11:00
Ma w sobie coś z Kopciuszka. Pojawił się pod koniec roku wraz z singlem "Tuż przed północą" i zamieszał w głowie nie tylko Królowi. - Pantofelek też zgubiłem, ale o tym już nie zaśpiewałem - śmieje się WaluśKraksaKryzys. W tym roku artysta zadebiutuje krążkiem "Atak", ale Złotą Płytę i tak ma już na swoim koncie.
rozwiń zwiń