"Był sobie numer". "Nie ty, nie my (Spadaj)" Sistars

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 19:00
W 2003 roku Paulina i Natalia Przybysz oraz Bartek Królik i Marek Piotrowski jako Sistars wydali jedną z najważniejszych polskich płyt pierwszej dekady XXI wieku. Album ukazał się nakładem wytwórni Wielkie Joł i zawierał 17 utworów - wśród nich m.in. "Nie ty, nie my (Spadaj)".
Portugalia, Lizbona, 2005-10-26. Zespół Sistars podczas rozdania nagród MTV Europe Music Awards
Portugalia, Lizbona, 2005-10-26. Zespół "Sistars" podczas rozdania nagród MTV Europe Music AwardsFoto: PAP/Piotr Tarasewic

Zobacz
Siostry Przybysz.jpg
"Sistars to dla wielu dzieciaków jest odkrycie"

- To, żeby muzykę wzmocnić tekstami, podpowiedział nam wujek Natalii i Pauliny. Jak się okazało, dodanie pikanterii temu numerowi zmieniło oblicze polskiej piosenki, bo wtedy nikt w mainstreamie nie używał brzydkich słów - śmieje się Bartek Królik.

Posłuchaj
03:38 CZWORKA/Muzyczny lunch - Byl sobie numer 07.01.2021.mp3 Był sobie numer - historia Sistars (Muzyczny Lunch/Czwórka)

- Dla mnie to kamień milowy w podejściu do przeklinania - dodaje Natalia Przybysz. - Przekleństwo, które pojawiło się w zwrotce Pauliny bardzo mi imponowało, ale z drugiej strony cieszyłam się, że to nie ja muszę mówić brzydko. - Miałam może 17 lat, kiedy nagrywałam tę "agresywną" zwrotkę - wspomina Paulina Przybysz. - To był taki czas, kiedy przekleństwa wyzwalały nas. 

Posłuchaj także:

Utwór "Spadaj" promował teledysk, który - jak wspominają siostry Przybysz - nie kosztował ich ani wiele prac, ani pieniędzy. - Nagrywaliśmy ten klip z kolegami z Filmówki, u znajomego, który miał naprawdę fajną chatę - opowiada Paulina. - Mieliśmy na to 500 złotych. Rekordowo niski budżet - śmieje się Natalia.

Debiutancki krążek Sistars "Siła Sióstr" dotarł do pierwszego miejsca zestawienia OLiS. Płyta została także wyróżniona Fryderykiem w kategorii Album Roku – Hip-Hop oraz Nowa Twarz Fonografii. Po tych wyróżnieniach Sistars szturmem zdobyli Opole, zgarniając najwięcej nagród na 41. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu a także dwa razy z rzędu otrzymali statuetkę MTV Europe Music Award w kategorii "Best Polish Act".

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Materiał przygotował: Numer Raz

Data emisji: 07.01.2021

Godzina emisji: 13.45

kul

Czytaj także

Jetlagz zrobili "Szum". To płyta, która jest przygodą

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 12:20
- Tytuł płyty jest wspólnym mianownikiem dla wszystkich znajdujących się na niej utworów. Określa nie tylko brzmienia, ale też tematykę i klimat - mówią członkowie Jetlagz. "Szum", czyli drugi album duetu, ukazał się w listopadzie 2019 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sebastian Fabijański: rapu słuchałem, ale nigdy nie tańczyłem

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 16:10
- W rapie nie ma miejsca na żadną kreację. Tak przynajmniej to widzę. Każdy fałsz jest wyczuwalny, a mnie interesuje wysyłanie tylko prawdziwych komunikatów - mówi Sebastian Fabijański, aktor, który zadebiutował w tym roku płytą "Prymityw". 
rozwiń zwiń