Szpilersi o numerze "Boom Bengers": hip-hop ma bawić

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2022 15:50
W każdy czwartek, w "Muzycznym lunchu", zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstawały ulubione utwory ostatnich lat i dekad. Tym razem Damian Sikorski sprawdził, jak narodził się tytułowy utwór z krążka "Boom Bengers" Szpilersów. 
Szpilersi na scenie Czwórki
Szpilersi na scenie Czwórki Foto: Bartosz Bajerski

Szpilersi grają muzykę opartą na samplach, wzbogaconą instrumentami, inspirowaną szeroko pojętym old school hip-hopem. Głównym twórcą jest Decó i większość podkładów jest produkowanych przez niego, jest on również autorem wszystkich tekstów. W 2018 roku - pod patronatem Czwórki - ukazał się album "Boom Bengers". Tytułowy utwór powstał na bazie sampli, które kolekcjonuje Decó. - Zrzuciłem te sample na AKAI MPC 2000, którym posługuję się już od wielu lat, i czekałem na dobry moment. Numer "Boom Bengers" powstał jako jeden z ostatnich utworów na płytę - wspomina muzyk. - Brakowało nam singla, a ten kawałek idealnie się do tego nadawał.  

Na płycie znalazły się utwory, których brzmienie nawiązuje do "złotej ery hip-hopu". Luźne teksty, ciekawy flow, zaskakujące porównania i skojarzenia to już Szpilerska norma. Album skierowany był do ludzi, którzy chcą się uśmiechnąć i pobujać. Utwór "Boom Bengers" ukazał się na dwóch wydawnictwach radiowej Czwórki - w tym na wydanej na winylu składance "The Best Of Będzie Głośno!". - To jedna z ważniejszych kompozycji w naszym dorobku, która doczekała się wydania na czarnym wosku - przyznaje DJ Sad Man. - Dla mnie przesłanie tego numeru jest jasne: hip-hop ma bawić, a oldskulowy rap wciąż ma się dobrze - dodaje.

Posłuchaj
03:20 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - szpilersi 10.02.2022.mp3 Jaka historia kryje się za utworem "Boom Bengers" Szpilersów? (Muzyczny Lunch/Czwórka)

Sprawdź także:

W 2021 roku ukazał się najnowszy krążek Szpilersów "Jazz Junkies". Czwórka jest patronem także i tego wydawnictwa. - Płycie przyświecał jeden cel: klimat ma być jazzowy, więc usłyszycie dużo sampli kontrabasu, trąbek czy fortepianu, położonych na masę tłustych, hip-hopowych stóp i werbli. Uderzaliśmy z tym materiałem do dużego labelu, ale usłyszeliśmy, że to się nie sprzeda Na szczęście, gdy pukamy do Czwórki, to zawsze jesteśmy tu witani z szeroko otwartymi rękami - opowiadali w rozmowie z Numerem Razem.

SZPILERSI - Koncert w Czwórce

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Materiał przygotował: Damian Sikorski

Data emisji: 10.02.2022

Godzina emisji: 13.45

kul

Czytaj także

Wojtek Sokół o Wydałem: chcę wydawać historie, w których pulsują słowa i rytm miasta

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 15:40
- Od jakieś czasu myślałem o tym, żeby wydawać literaturę i albumy. Ale to, co mnie ostatecznie przekonało, to fragment "Baśki", powieści Wojtka Friedmanna, który przeczytałem i którą to właśnie wydałem - opowiada Wojtek Sokół. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"ARKanoid". Rahim, Abradab i Kleszcz na pograniczu światów

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 16:00
- Zazwyczaj pracujemy solo albo w duetach, dlatego mieliśmy dużo frajdy, robiąc numery w składzie Rah, Dab i Kleszcz - opowiadają raperzy. Ich wspólne dzieło, czyli krążek "ARKanoid" jest Płytą Tygodnia w "Muzycznym Lunchu". 
rozwiń zwiń