Ze sceny - za decki. Historia Beskres by Kamp!

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2022 13:00
Radek Krzyżanowski i Michał Słodowy to członkowie tria Kamp!, którzy na potrzeby klubowych imprez stworzyli kolektyw didżejski Beskres.
Kamp Scena Muzyczna Polskiego Radia
Kamp! Scena Muzyczna Polskiego RadiaFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Jak sami tłumaczą, Beskres daje wyraz ich zamiłowaniu do mocniejszych gatunków muzycznych, który w połączeniu z wrażliwością znaną z koncertów oraz inspiracją płynącą z natury, tworzy oryginalny muzyczny miks. - Z Michałem fascynowaliśmy się muzyką klubową długo przed powstaniem Beskresu. Jeździliśmy na festiwale, chodziliśmy do klubów i w pewnym momencie zdaliśmy sobie sprawę, że nie musimy być tylko odbiorcami takiej muzyki, ale możemy być także jej dostawcami - opowiada Radek Krzyżanowski. - Jako Beskres gramy utwory innych artystów, ale dobieramy je tak, by w secie opowiadały naszą historię. - Przebyliśmy odwrotną drogę niż inni artyści, którzy zazwyczaj zaczynają od didżejowania, a potem tworzą autorskie numery. My stanęliśmy za deckami, mając już własne płyty na koncie - dodaje Michał Słodowy.

Taki format pozwala nie tylko na dzielenie się ulubionymi kawałkami z publiką klubową, ale i na przedstawienie dotychczasowym słuchaczom nowego podejścia do elektroniki. O tym, co grają, mówią "romantic techno", a w ich muzycznej selekcji znajdują się produkcje z takich wytwórni jak Crosstown Rebels, Oddity czy Afterlife, ale także utwory Jorisa Voorna i Adana Twins. - Na początku, kiedy graliśmy bardziej melodyjnie, nasz "kampowy" rodowód był bardziej słyszalny. Teraz testujemy różne brzmienia i cenimy sobie tę elastyczność - opowiadają goście Czwórki. - Beskres powstał, żebyśmy mogli odciąć się od tego, co robimy w Kampie!. Jako trio robimy piosenki, których raczej nie zagralibyśmy w swoich setach. W Beskresie też zamierzamy produkować autorskie numery, ale one będą miały zupełnie inne brzmienia.    

Sety didżejskie w Czwórce: Posłuchaj audycji 12 cali na godzinę >>>

Posłuchaj
08:18 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - bezkres 17.03.2022.mp3 Beskres by Kamp!. Michał Słodowy i Radek Krzyżanowski o swoim projekcie didżejskim (Muzyczny Lunch/Czwórka)
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez BESKRES (@beskresmusic)

Jak didżejska aktywność Beskresu wpłynęła na działalność grupy Kamp!? Okazuje się, że usprawniła komunikację między muzykami a publicznością, która przychodzi na koncerty. - Sety rządzą się pewnymi prawami, mają własną dynamikę i strukturę budowania napięcia. Tego nauczyliśmy się podczas imprez w klubach i to przenieśliśmy na scenę. Wydaje nam się, że dobrze to słychać na naszej ostatniej płycie wydanej w formie live’u - mówią członkowie Beskresu.

Beskres dj set by Kamp! - live at Nowa Rezydencja | Krakow 2020 | Stay High Agency

***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Małgorzata Jakubowska

Goście: Radek Krzyżanowski i Michał Słodowy (Beskres by Kamp!)

Data emisji: 17.03.2022

Godzina emisji: 13.15

kul

Czytaj także

"Przybysze z Matplanety". Jak powstał przebój zespołu Omni?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 20:00
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstały Wasze ulubione utwory. Tym razem Bartek Koziczyński opowiada o historii powstania utworu "Przybysze z Matplanety" zespołu Omni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe brzmienia z Ukrainy. Fat Frumos z autorskim setem

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2022 15:20
Pochodzący z Portowego Miasta Ukrainy, Odessy. Fat Frumos jest znany z energetycznych mash-upów zawierających wszelkiego rodzaju wpływy muzyki pop, kultury rosyjskiej i ukraińskiej.
rozwiń zwiń