"Wyspy". Jak wyglądała współpraca Noviki z Fiszem?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2022 19:40
W każdy czwartek, w "Muzycznym Lunchu", zaglądamy za kulisy polskiej muzyki i zdradzamy, jak powstawały Wasze ulubione utwory. Tym razem Novika opowiada o tym, jak zespół Futro zrobił "Wyspy" z gościnnym udziałem Fisza. 
Novika
NovikaFoto: Grzegorz Misiak

Trudno wyobrazić sobie polską scenę klubową bez Noviki. I trudno sobie wyobrazić że od debiutu tej niezwykle aktywnej na scenie i klubowych parkietach artystki minęło już 20 lat. Wszystko zaczęło się od piosenki "Where Is The Love" zespołu Futro, zamieszczonej na płycie dołączonej do legendarnego magazynu muzycznego "Machina". W 2001 roku światło dzienne ujrzało pierwsze oficjalne wydawnictwo z udziałem Noviki - piosenka "T.Time" nagrana z Andrzejem Smolikiem na jego pierwszy, kultowy już album, a w 2002 roku ukazały się "Wyspy" - singiel będący wspólnym dziełem Noviki, Futra i Fisza, czyli Bartka Waglewskiego. - Kiedy powstawało Futro - ja i Wojtek Apel - pracowaliśmy w Radiostacji. Konrad Kucz zajmował się nieco „poważniejsza” odmianą elektroniki, ale postanowiliśmy wspólnie poeksperymentować. Myślę sobie, że to było udane połączenie, bo zaowocowało ciekawym brzmieniem - wspomina Novika. - To był intensywny czas, a my byliśmy jak rozpędzona karuzela. Podejmowaliśmy kolejne kroki w tym szaleństwie i poznawaliśmy nowych artystów, którzy razem z nami tworzyli nową scenę. 

W tym gronie był m.in. Bartek Waglewski, który stawiał pierwsze kroki w muzyce jako Fisz. - Najpierw to Bartek zaprosił mnie do "Tajemnicy", potem ja zabrałam go na "Wyspy" - śmieje się rozmówczyni Adama Smolarka. - Przyznam się, że trochę rozczarowała mnie ta pierwsza współpraca, bo myślałam, że jako wokalistka będę śpiewać, tymczasem skończyło się tylko na literowaniu. Pracując nad "Wyspami" mniej więcej wiedziałam już czego się spodziewać. Bartek subtelnie zaznaczył tu swoją obecność, a Emade dorzucił skrecze.

Futro Ft. Fisz & Novika - Wyspy | MisioLoveMe

Posłuchaj
06:18 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - futro 31.03.2022.mp3 Był sobie numer: Futro "Wyspy" (Muzyczny Lunch/Czwórka)

W ubiegłym roku ukazała się płyta "Novika 2.0", na której znalazły się piosenki Kasi Nowickiej wykonane przez zaprzyjaźnionych z nią artystów. Nową wersję utworu "Wyspy" przygotował duet Atlvnta.

BYŁ SOBIE NUMER - polskie piosenki w odcinkach >>>

JakByło - Novika odc.2 Futro | JakByło

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Materiał przygotował: Adam Smolarek

Data emisji: 18.03.2022

Godzina emisji: 13.45

kul

Czytaj także

Baasch: fajnie, że mam takie mroczne DNA

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2017 11:00
- Gdybym znał definicję mroku to pewnie byłoby mi łatwiej odpowiedzieć na pytanie, skąd on pochodzi. A ja nie jestem w stanie tego namierzyć - opowiadał Novice w niedzielnych "Leniwych" Baasch, producent, wokalista i kompozytor, który w Czwórce mówił o swoim drugim krążku "Grizzly Bear With A Million Eyes".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojtek Urbański: im więcej komponuję, tym jestem bliżej siebie

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 12:00
- Jestem w takiej fazie, że bardzo chętnie robię remiksy. Ten dla Sorry Boys sprawił, że zainteresowała się mną pewna zagraniczna gwiazda muzyki - opowiada Wojtek Urbański.
rozwiń zwiń