Był sobie numer. Jak powstała muzyczna wizytówka Kwiatów - "Koniec wakacji"?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 15:42
W każdy czwartek wchodzimy za kulisy, sprawdzamy jak powstały znane i lubiane hity. Tym razem Kuba Piątkowski odwiedził trójmiejski zespół Kwiaty i sprawdził, jak powstawała ich muzyczna wizytówka, czemu fani czekają na "Koniec wakacji". 
Maja Domachowska teksty piosenek wymyśla, zaczynając od słów kluczy, które przychodzą jej do głowy wraz z podświadomie nasuwającą skojarzenia muzyką.
Maja Domachowska teksty piosenek wymyśla, zaczynając od słów kluczy, które przychodzą jej do głowy wraz z podświadomie nasuwającą skojarzenia muzyką.Foto: Shutterstock

Kwiaty nazywają się zespołem aspirującym. - Trójmiejski kwartet ma jednak na swoim koncie utwór, który brzmi jakby byli na scenie od lat i właśnie przeżywali najlepsze lata swojej twórczości - ocenia Kuba Piątkowski. 

Utwór "Koniec wakacji" był jedną z pierwszych kompozycji grupy i przynajmniej do tej pory zdecydowanie najlepszą. - Kajetan przyszedł z pomysłem na gitarę, reszta się dogrywała wedle własnego uznania - opowiada wokalistka zespołu Maja Domachowska. - Teksty i wokal u nas powstają jako ostatnie. W tym wypadku też tak było. Słowa napisałam po tym, jak powstała linia melodyczna wokalu - dodaje. 

Maja Domachowska teksty piosenek wymyśla, zaczynając od słów kluczy, które przychodzą jej do głowy wraz z muzyką, która podświadomie nasuwa jej skojarzenia. - Do tych słów dobudowuję resztę, jakąś całościową historię - zdradza. - To nie jest opowieść z mojego życia osobistego. Ten tekst wyszedł z wyobraźni, życia wewnętrznego - dodaje. 

Wokalistka Kwiatów przyznaje, że teksty mają dla niej duże znaczenie, dlatego nie tworzy w języku angielskim. - Nie chcę zasłaniać treści innym językiem, żeby to było zrozumiałe dla wszystkich - podkreśla. 

Muzycy Kwiatów, po jednym z ostatnich koncertów, przeczytali, że każdy zespół ma jakiś swój hit i zdaniem autora komentarza to właśnie "Koniec wakacji" jest hitem Kwiatów. - W momencie komponowania go nie spodziewaliśmy się, że powstanie taka piosenka - mówi muzyk zespołu. - Myślę, że jest to nasza bardzo dobra wizytówka, jedna z najlepszych, jakie udało nam się do tej pory wyprodukować, jeśli chodzi o muzykę i wideoklip - dodaje. 


Posłuchaj
09:23 czwórka muzyczny lunch 28.04.2022.mp3 Jak powstał utwór "Koniec Wakacji" zespołu Kwiaty (Muzyczny Lunch/Czwórka)
 

Artysta zaznacza też, że "Koniec wakacji" nie jest jednak utworem, który określa zespół Kwiaty w stu procentach. - Ten numer ma dość jasny podział dynamiczny - zwrotki są klimatyczne i spokojne, refreny żywe. Nie wszystkie nasze numery takie są - opowiada. - Niektóre są bardzo spokojne w całości, inne dynamiczne od początku do końca, choć tych jest mniej.  

ZOBACZ WIĘCEJ Cykl "Był sobie numer" <<<

O jakości tej piosenki przekonani są słuchacze, co widać w komentarzach pod opublikowanym numerem. - Często jest tak, że ktoś przychodzi na nasz koncert, bo trafił właśnie na ten numer - przyznaje wokalistka. - Wydaje mi się, że może tak być, że ktoś czeka na "Koniec wakacji". 

Muzycy zdradzają, że już 29 kwietnia wychodzi najnowszy singiel zespołu i kto wie, może przebije popularnością "Koniec wakacji". 

Kwiaty - Koniec Wakacji (oficjalny wideoklip)/Kwiaty Kwiaty

***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Adam Smolarek

Materiał przygotował: Kuba Piątkowski

Data emisji: 28.04.2022

Godzina emisji: 13.19

pj

Czytaj także

Paulina Przybysz: skończył się świat po "Zimie"

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2022 14:00
W każdy czwartek, w "Muzycznym Lunchu”, zaglądamy za kulisy polskiej muzyki i zdradzamy, jak powstawały ulubione utwory. Tym razem Paulina Przybysz opowiada o historii powstania utworu "Zima". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Patrick The Pan i Daria Zawiałow. Historia "Remanentów serca"

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2022 13:00
W każdy czwartek, w "Muzycznym Lunchu", zaglądamy za kulisy polskiej muzyki i zdradzamy, jak powstawały Wasze ulubione utwory. Tym razem Patrick The Pan opowiada o historii powstania utworu "Remanenty serca". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Balon" ulotny jak życie. Historia piosenki zespołu Kroki

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 15:50
W każdy czwartek, w "Muzycznym Lunchu", zaglądamy za kulisy polskiej muzyki i zdradzamy, jak powstawały Wasze ulubione utwory. Tym razem Jakub Goleniewski z zespołu Kroki opowiada o piosence "Balon". 
rozwiń zwiń