Hypnagogic pop od Kurkiewicza. Jak powstał utwór "Luna"?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2022 16:00
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki. Tym razem w cyklu "Był sobie numer" o utworze "Luna" opowiada Hubert Kurkiewicz. 
W 2020 roku Kurkiewicz wydał album The Very Moon.
W 2020 roku Kurkiewicz wydał album "The Very Moon".Foto: Agata Ostrowska

Kurkiewicz to trójmiejski artysta, który kojarzony jest z brzmieniem ambientowym, popowym i nowofalowym. Z wykształcenia jest inżynierem i na co dzień mieszka w Kopenhadze. W 2020 roku wydał płytę "The Very Moon", na której znalazł się utwór "Luna". - Nagrałem piosenki składające się z syntezatorowych padów, agresywnej gitary, melodyjnego wokalu i rytmicznej perkusji z automatu. Z jednej strony chciałem wprawić słuchacza w uczucie dziwnego niepokoju, z drugiej zaś, zachęcić go do tańca i zabawy - wspomina artysta. - Na "The Very Moon" postanowiłem jeszcze bardziej utożsamić się z muzyką, którą stworzyłem i zaśpiewałem "pierwsze skrzypce". Z jednym wyjątkiem. W "Lunie" zaśpiewała Kacha Kowalczyk z Coals.

Kurkiewicz przyznaje, że na liście wokalistek, które chciał zaprosić do współpracy miał kilka nazwisk, ale pierwszym wyborem była Kacha. - Odezwałem się do niej na Instagramie, wysłałem do połowy skończony utwór i zapytałem, czy w to wejdzie - opowiada gość Adama Smolarka. - Ten numer różni się od reszty albumu, utrzymany jest w klimacie hypnagogic pop, co ewidentnie jest zasługą Kachy. To, co jej podesłałem było zimnofalowe, to, co znalazło się na płycie ma więcej melancholii.

Kurkiewicz występuję także jako Sporo Wody, a razem z Curą tworzy duet Chair, którego pierwszą EP-kę wydała właśnie wytwórnia Błażeja Króla.

Posłuchaj
02:58 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - luna 14.07.2022.mp3 "Był sobie numer": Kurkiewicz o utworze "Luna" (Muzyczny Lunch/Czwórka) 

Kurkiewicz - LUNA (feat. Kacha Kowalczyk) | Kurkiewicz

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Materiał przygotował: Adam Smolarek

Data emisji: 14.07.2022

Godzina emisji: 13.45

kul

Czytaj także

Snowman - "Niezmiennie" od 20 lat

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022 16:00
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu", zaglądamy za kulisy polskiej muzyki i zdradzamy, jak powstawały Wasze ulubione utwory. Tym razem Michał Kowalonek opowiada o numerze "Niezmiennie" grupy Snowman.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jazz na luzie. Zespół Klawo z debiutancką płytą

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2022 21:00
Są młodzi, zdolni i kochają jazz. - Gramy na luzie, bo dobrze się ze sobą czujemy - mówią członkowie zespołu Klawo, który wystąpi na Czwartej Scenie Czwórki na festiwalu Up To Date w Białymstoku. 
rozwiń zwiń