"Był sobie numer". "Joga" osobista piosenka o kondycji świata

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2022 15:22
Na początku 2022 roku, jako jeden z singli zapowiadających debiutancki album Jakuba Skorupy, ukazała się piosenka "Joga". To wpadający w ucho, podszyty melancholią utwór. W cyklu "Był sobie numer" zdradzamy kulisy jego powstania. 
Jakub Skorupa
Jakub Skorupa Foto: mat. prasowe/ Filip Skrońc

Na debiutanckim albumie Jakuba Skorupy "Zeszyt Pierwszy" "Jogę" znajdziemy pod numerem sześć. 

- To piosenka trochę o kondycji świata, który nas otacza. O tym, jak ja patrzę na te zmiany, które zachodzą. To jest utwór, który powstał w czasie pandemicznym, stąd fragment "coraz bardziej retro, coraz mniej jestem fit i kaszlę jak ten świat, w którym przyszło nam żyć" - opowiada Jakub Skorupa. - To jest z jednej strony nawiązanie do świata pandemicznego, ale też generalnie do kondycji świata. Mam takie przekonanie, które jeszcze bardziej nasiliło się po wybuchu wojny na Ukrainie, że ten cały rozwój cywilizacyjny niekoniecznie zmierza w dobrą stronę. Nie jestem pewien czy my się nie zapędziliśmy z podbojem świata i tą chęcią bycia panami Ziemi. Może powinniśmy zrobić krok wstecz - dodaje. 

"Joga" też ma bardziej osobistą odsłonę. To również opowieść o upływającym czasie, o tym jak to dotyka artysty. - Czasem patrzę, że jestem typem coraz bardziej po trzydziestce, i to są takie momenty że orientuję się, że gdy jeździsz na deskorolce i upadniesz, to już niekoniecznie tak łatwo ci się nadgarstek zagoi - przyznaje. - Ta piosenka zwiera wiele wątków, które dotyczą mnie, a z drugiej strony tego świata - dodaje. 

W twórczości Jakuba Skorupy to teksty grają pierwsze skrzypce, w przypadku "Jogi" powodzenie piosenki należy przypisać też chwytliwej melodii, która na długo zostaje w głowie.
- Zacząłem to zauważać na koncertach, ludzie na "Jogę" reagują entuzjastycznie. Ten numer ma najbardziej zapadającą w pamięć melodię. Ludzie lubią sobie to gwizdać - zdradza. 


Posłuchaj
09:27 czwórka muzyczny lunch 18.08.2022.mp3 O swoim singlu "Joga" opowiada Jakub Skorupa (Czwórka/Muzyczny Lunch)

 

W utworze "Joga" pojawia się gościnnie Piotr Madej, znany jako Patrick The Pan. - Pierwszy raz widzieliśmy się na żywo w zeszłym roku na Open'erze. Piotrek grał w zespole Dawida Podsiadło, ja pojechałem na koncert Kuby Dąbrowskiego. Wcześniej pisaliśmy do siebie na Instagramie. Ja jestem jego fanem od dobrych paru lat - artysta zdradza kulisy współpracy. - Do głowy by mi nie przyszło, że on może się zgodzić zagrać ze mną numer. A potem tak wyszło, że Piotrek przyjechał na nasz koncert w Krakowie. Po koncercie dłużej pogadaliśmy, a parę dni później zapytałem czy może zechciałby ze mną nagrać ten numer. On się zgodził i jakoś tak się to potoczyło - dodaje. 

Jakub Skorupa przyznaje, że była to dla niego niesamowita przygoda, bo uważa siebie przede wszystkim za słuchacza i odbiorcę muzyki. - W takich sytuacjach najistotniejsze jest to, żeby artyści się dogadywali, żebyśmy mieli wspólny "przelot" i wspólna wrażliwość. W przypadku Piotrka było właśnie tak - podkreśla. 

Do utworu "Joga" powstał kilp, w którym artyści w środku nocy jadą samochodem, to niespieszna włóczęga pełna życiowych przemyśleń. Odbiorców zaskakuje zakończenie teledysku, którego znaczenia artysta nie zdradza, a zostawia do interpretacji odbiorcom. 

Już 19 sierpnia będzie miała swoją drugą premierę piosenka "Sierpień". Tym razem usłyszymy w niej Jakuba Skorupę i Marcelinę. 

źr. Jakub Skorupa, Patrick The Pan – Joga (Official Video)/Jakub Skorupa

ZOBACZ WIĘCEJ Cykl "Był sobie numer" <<<

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Atari Wu (Michał Wasilewski)

Materiał przygotował: Martyna Matwiejuk

Data emisji: 18.08.2022

Godzina emisji: 13.48

pj

Czytaj także

Paula i Karol: w "The Way We Were" udało się złapać ten moment

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 16:13
W każdy czwartek w "Muzycznym lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstawały ulubione utwory ostatnich lat i dekad. Tym razem Paula i Karol opowiadają o "The Way We Were". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Balon" ulotny jak życie. Historia piosenki zespołu Kroki

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 15:50
W każdy czwartek, w "Muzycznym Lunchu", zaglądamy za kulisy polskiej muzyki i zdradzamy, jak powstawały Wasze ulubione utwory. Tym razem Jakub Goleniewski z zespołu Kroki opowiada o piosence "Balon". 
rozwiń zwiń