Wiktoria Jakubowska: perkusja to strefa mojego komfortu

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023 18:50
Gdyby trzymała się instrumentu pierwszego wyboru, to prawdopodobnie byłaby dziś flecistką w orkiestrze. - Roznosiła mnie energia, więc nie chciałam utknąć w jednym miejscu. Paradoks polega na tym, że wybrałam perkusję, więc koniec końców i tak siedzę w miejscu - śmieje się Wiktoria Jakubowska.
Wiktoria Jakubowska i prowadząca audycję Ula Kaczyńska.
Wiktoria Jakubowska i prowadząca audycję Ula Kaczyńska.Foto: Czwórka/Adam Świeticki

"Perkusistka gwiazd"

Kiedyś ktoś nazwał ją perkusistką gwiazd, z czego śmieje się do dziś, ale przyznaje, że ma szczęście pracować z uznanymi artystkami i artystami. - Kasia Lins, Ofelia, Paulina Przybysz, Ralph Kaminski to są muzycy doceniani przez publiczność i krytyków, ale to także ludzie, z których przekonaniami jest mi po drodze - przyznaje gość Czwórki. - Czasami myślę sobie: "wow, udało mi się dojść do takiego momentu, że pracuję z ludźmi, których naprawdę szanuję". 

Karaś, Rogucki, Kryszak i Ona

Ostatnio na dłużej "zakotwiczyła" w projekcie Karaś/Rogucki. Dołączyła do zespołu, kiedy ten ruszał w trasę promującą pierwszą płytę "Ostatni bastion romantyzmu". Na drugim krążku - "Czule kontyngenty" - słyszymy jej partie bębnów, Wiktoria gra też na koncertach. - To nie był casting na perkusistę, tylko konsekwencja przyjaźni - śmieje się rozmówczyni Uli Kaczyńskiej. - Z Kamilem 'Holdenem' Kryszakiem znamy się długo, z Kubą Karasiem się przyjaźnimy. W pewnym momencie padła luźna propozycja: "nagraj nam bębny", a potem: "a zagramy razem w zespole?". Taki był początek współpracy, która świetnie nam się układa do dziś.

Czy perkusistki chodzą na siłownię?

Choć perkusistki na polskiej scenie nadal są w mniejszość, to jednak przybywa dziewczyn, które chcą grać na tym instrumencie. Wiktoria Jakubowska uspokaja, że perkusja nie wymaga intensywnych ćwiczeń na siłowni. Wszystko zależy od techniki, którą się wybierze, a to, co faktycznie może sprawić problem, to transport instrumentu.


Wiktoria Jakubowska Wiktoria Jakubowska

- Prowadzę zajęcia gry na perkusji i zgłasza się do mnie coraz więcej dziewczyn. Być może jest to kwestia tego, że łatwiej jest się im uczyć pod okiem kobiety, a nie mężczyzny - zastanawia się artystka. - Mam bardzo zdolne podopieczne i kiedy mam tylko taką możliwość, polecam je artystkom i artystom.

Wiktoria Jakubowska (Karaś/Rogucki) - "Bolesne strzały w serce" na żywo dla BeatIt | BeatIt TV

Zobacz także:

Czas na solowy debiut

W tym roku Wiktoria Jakubowska planuje zadebiutować także jako wokalistka i producentka autorskiego materiału. - Przy okazji nagrywania "Czułych kontyngentów" Piotrek Rogucki namówił mnie do śpiewania i postanowiłam wykorzystać to doświadczenie - opowiada artystka. - Własne piosenki zaczęłam pisać w pandemii, dużą część z nich mam już nagraną. Wykorzystałam w nich instrumenty i brzmienia, które mnie interesują. To muzyka elektroniczna, ale w połączeniu z akustycznym instrumentarium.   

Posłuchaj
47:26 2023_01_11 13_07_19_PR4_Muzyczny_Lunch.mp3 Perkusistka Wiktoria Jakubowska o współpracy z Karasiem i Roguckim, nowej płycie Pauliny Przybysz i solowym debiucie (Muzyczny Lunch/Czwórka) 

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Wiktoria Jakubowska (perkusistka)

Data emisji: 11.01.2023

Godzina emisji: 13.15

kul/kor

Czytaj także

Chair. Projekt nieperfekcyjnie dopracowany

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022 14:00
- Fotel jest meblem, w którym można się wygodnie umościć, krzesło służy do tego, żeby przysiąść na chwilę. Nazwa naszego zespołu jest metaforą naszych działań. Tworzymy sztukę użytkową, ale niekoniecznie taką, która jest komfortowa - opowiada duet Chair.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"10 lat". Król Królów, czyli Błażej i Iwona świętują rocznicę ślubu

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 15:15
 - Mówi się, że łączenie pracy ze związkiem raczej nie idzie w parze. My jesteśmy parą i tu, i tu. Choć największa w tym zasługa Iwony – mówi Błażej Król. Utwór "10 lat", zapowiadający nową płytę Króla, przedpremierowo można usłyszeć w Czwórce.  
rozwiń zwiń