Bartek Królik: jestem dumnym "boomerem"

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2023 17:40
- Zamieniłem basówkę na sytnezator Mooga, ale nadal kultywuję umiejętność grania na żywych instrumentach, bo wiem, że w tym jest moc - mówi Bartek Królik, muzyk, piosenkarz, kompozytor, producent muzyczny i aranżer. 
Bartek Królik w Czwórce.
Bartek Królik w Czwórce.Foto: Mateusz Kulik/Czwórka

Od szkoły muzycznej do zabawy gatunkami

Bartek Królik to uznany producent, kompozytor i basista. Pracował z większością rodzimej sceny, tworząc podwaliny pod polskie wydanie muzyki soul i r'n'b. Współtworzył zespół Sistars, z projektem Spoken Love wydał docenioną przez krytyków płytę, a jego solowy debiut - "Pan od muzyki" - był nominowany do najważniejszej nagrody polskiego przemysłu muzycznego - Fryderyka. - Nauka w szkole muzycznej pomaga mi dziś swobodnie poruszać się między stylistykami. O wiele łatwiej jest mi dojrzeć mechanizmy, którymi kieruje się dany gatunek muzyczny, a dzięki temu mogę się nimi bawić - przyznaje gość Czwórki.      

W otulinie synth wave'u

Dziś artysta kieruje uwagę słuchaczy w kolejne rejony - tym razem tworzy "suitę na mroczne czasy". - W środku nadal jestem "panem od muzyki", ale muzycznie "skręcam" w stronę teraźniejszości - opowiada. - Nowy materiał zawiera klasyczne dla mnie elementy rythm’n’bluesowe i soulowe, ale w otulinie synth wave’u, synth popu i synth soulu, czyli muzyki elektronicznej, festiwalowej. 

Suita na mroczne czasy

Jak tłumaczy, krótkimi wokalnymi mantrami chce rozgrzewać samotne dusze a barokowym housem i nu disco - parkiety. - Pandemia dała mi czas na zastanowienie się, co dalej. Moja pierwsza solowa płyta ukazała się w lutym 2020 roku, więc nie miałem nawet szansy zagrać jej na koncertach, a kolejne trzy lata zweryfikowały nie tylko moje oczekiwania, ale też zmieniły dynamikę na polskiej scenie muzycznej. Przez chwilę myślałem nawet, że nie wróci mi granie, zwłaszcza, że "posypały" się moje dwa zespoły: Łąki Łan stracił wokalistę, a Agnieszka Chylińska zmieniła swój skład. Nagle zostałem sam i przyszedł czas na refleksję - wspomina artysta.

Sprawdź też:


Bartek Królik i Damian Sikorski w audycji "Muzyczny Lunch". Bartek Królik i Damian Sikorski w audycji "Muzyczny Lunch".

- Dotarło do mnie, że muszę sam muszę coś zrobić: bardziej się otworzyć, spojrzeć w głąb siebie i napisać nowe piosenki. W końcu zdałem sobie sprawę, że jestem dumnym "boomerem", mam jakieś doświadczenia i chcę o nich opowiedzieć - dodaje Królik 

Bartek Królik feat. Błażej Król - Chłopiec z zapałkami (Official AUDIO) | Bartek Królik // 14

Chłopiec z Królem i z zapałkami

Nowy utwór muzyka - "Chłopiec z zapałkami" z gościnnym udziałem Błażeja Króla - to niespodziewane połączenie dwóch artystów i ich muzycznych światów. - To piosenka postpandemiczna, która mówi o tym, żeby zaczynać każdy dzień od nowa. Historia o tych, którzy czują w sobie ogień zdolny do podpalenia świata, jeżeli tylko ten potencjał zostanie uwolniony - wyjaśnia rozmówca Damiana Sikorskiego. - Błażej Król zaskoczył mnie nie tylko tym, że przyjął zaproszenie, ale, kiedy już spotkaliśmy się w studiu, powiedział mi, że od dawna byłem "na jego liście". Ale z drugiej strony nie powinienem być zdziwiony, bo przecież to artysta wielowymiarowy i "niezfrormatowany". Jestem bardzo zadowolony z efektów tego wspólnego "wyskoku".   

Posłuchaj
22:22 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - krolik 01.05.2023.mp3 Bartek Królik o singlu "Chłopiec z zapałkami" i planach wydawniczych (Muzyczny Lunch/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Bartek Królik

Data emisji: 01.05.2023

Godzina emisji: 13.15

kul


Czytaj także

Ania Leon debiutuje "Łezkami": lubię mrok i ciemne brzmienie

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2022 11:30
Nowa twarz polskiego dark popu - tak mówi się o Ani Leon. Artystka miała już okazję zachwycić słuchaczy, grając supportując występy Natalii Przybysz, Darii Zawiałow oraz Brodki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ana Andrzejewska - od jazzu do poezji... tanecznej

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2022 16:20
Wyróżniają ją głos i charyzma, które doprowadziły Ane Andrzejewską do finału wielu muzycznych talent show. Teraz artystka pracuje nad debiutancką płytą, która ma szansę stać się jednym z najciekawszych wydawnictw nowego roku. 
rozwiń zwiń