Hip-hopowe reportaże od Darii ze Śląska

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2023 16:00
- Kiedy patrzę na rzeczywistość, łapię jej szczegóły. Myślę, że to oddziaływuje na emocje i ma wpływ na to, jak słuchacz podąża po tekście - mówi Daria ze Śląska. - O swoich piosenkach myśle, że są hip-hopowymi reportażami. 
Daria ze Śląska i Adam Smolarek w studiu Czwórki.
Daria ze Śląska i Adam Smolarek w studiu Czwórki.Foto: Adam Świetlicki/Czwórka

"Cieszę się, że nie sfaulowałam"

- Nad debiutanckim krążkiem pracowałam trochę ponad trzy lata. 21 kwietnia ukazał się mój album "Daria ze Śląska tu była". Od tego czasu minęły prawie 2 miesiące, obeszłam trochę miejsc, zagrałam kilka koncertów, ale jeszcze nie czuję do końca, że ta płyta "wyleciała". To cały czas się dzieje - opowiada Daria Ryczek-Zając. - Pierwszym singlem zapowiadającym to wydawnictwo był "Falstart albo faul". Cieszę się, że moja muzyka "siadła" słuchaczom. Że nie była ani falstartem, ani faulem.  

"Dużo biorę z rapu"

W swoich drobiazgowych tekstach artystka przygląda się emocjom, nostalgicznym winietom i małym, ale ważnym momentom z własnego życia. - Dużo biorę z rapu, podoba mi się ten storytelling, który czasami rozwala mi głowę - przyznaje gość Czwórki. - Zachwycam się punchami, rozwiązaniami w strukturach wersów. Słucham Pezeta, Sokoła, Łony i Fisza. O swoich piosenkach często słyszę, że są jak rzut z lotu ptaka. Ja lubię myśleć, że to hip-hopowe reportaże. 

Sprawdź też:

Daria ze Śląska - Chinatown | Daria ze Śląska

"Nadal jestem dziewczyną z Giszowca"

Daria Ryczek-Zając od urodzenia mieszkała na Śląsku. Z wykształcenia jest historykiem. - Gdybym nie śpiewała, pisałabym teksty reklamowe albo powieści science-fiction. Jestem ufna, cierpię na niezdecydowanie, a w smutku czuję się najbezpieczniej - mówi o sobie artystka. - Nie występuję jako Daria Ryczek-Zając, ani jako Daria. Wybrałam Darię ze Śląska, bo tak miał mnie wpisaną w telefonie mój menadżer. Teraz co prawda mieszkam w Warszawie, ale nadal jestem dziewczyną z Giszowca.

Posłuchaj
15:48 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - daria ze slaska 14.06.2023.mp3 Daria ze Śląska o piosenkach reportażowych i nowym singlu "Gambino" (Muzyczny Lunch/Czwórka)

"Zainspirował mnie Childish Gambino"

Właśnie ukazał się nowy singiel artystki - utwór zatytułowany "Gambino". Piosence towarzyszy klip, który został nakręcony w Warszawie. - To była długa noc, zaczęliśmy o 22.00 i pracowaliśmy do białego rana - wspomina rozmówczyni Adama Smolarka. - Zamysł był taki, żebyśmy odwiedzieli najbardziej znane miejscówki w stolicy. Ja zazwyczaj w takich miejscach nie bywam, ale to, co opisuję w treści "Gambino", też mi się kiedyś przydarzyło. Chyba każdy potrzebuje się czasami zresetować, pójść w miasto i zapomnieć o problemach. Oczywiście udaje się to z różnym skutkiem. Bywa, że to pomaga, ale może też wykopać większy dół. Inspiracją do tej piosenki był numer "This Is America" i Childish Gambino. Tam to dopiero dzieją się szalone rzeczy - śmieje się gość Czwórki.

Childish Gambino - This Is America (Official Video) | Donald Glover

***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Adam Smolarek

Gość: Daria Ryczek-Zając (Daria ze Śląska)

Data emisji: 14.06.2023

Godzina emisji: 13.15

kul

Czytaj także

Snail Mail - nowe pokolenie indie rocka

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022 15:00
"Lush" - pierwsza płyta Lindsey Jordan, wydana pod pseudonimem Snail Mail - ukazała się w 2018 roku. Wtedy to o Amerykance zaczęto mówić, że jest główną postacią nowego pokolenia indie rocka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kasia Lins: czułam, że muszę coś jeszcze przeżyć

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 17:00
- Może nie jest to długi czas, ale trzy lata, które minęły od wydania mojej ostatniej płyty, traktuję jako przerwę. Teraz wracam i znów konfrontuję się ze słuchaczami. Bardzo lubię ten moment - opowiada Kasia Lins. 
rozwiń zwiń