Natalia Nykiel o singlu "Bye Bye": znów poczułam radość z muzyki

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2023 17:40
W ubiegłym roku świętowała 10-lecie muzycznego debiutu, teraz wydała nowy singiel "Bye bye". Mówi, że to najbardziej przewrotna piosenka w jej dorobku. - To pożegnanie, które oznacza "dzień dobry" - śmieje się Natalia Nykiel. - Przygotowałam nowy materiał z zagranicznymi producentami. Będzie przy nim można tańczyć i płakać. 
Natalia Nykiel i Ula Kaczyńska w Czwórce.
Natalia Nykiel i Ula Kaczyńska w Czwórce. Foto: Martyna Ogonek/Czwórka
  • Natalia Nykiel zadebiutowała w 2014 roku albumem "Lupus Electro".
  • W ciągu 11 lat działalności artystycznej wydała trzy albumy i jedną EP-kę.
  • "Bye Bye" to najnowsza piosenka artystki wyprodukowana przez portugalskiego artystę Edu Monieiro.
  • - Najważniejsza wskazówka, którą miałam dla producentów nowego materiału, brzmiała tak: chcę robić muzykę, przy której będzie można tańczyć i płakać - opowiada Natalia Nykiel.
  • Poza muzyką artystka jeździ na rowerze i słucha ciszy, która skłania do głębszych przemyśleń.  

Muzyczne pamiątki z Lizbony

Utwór "Bye Bye" powstał przy współpracy portugalskiego producenta Edu Monieiro, nad tekstem artystka pracowała z Alice Fernandes. - Zrobiliśmy ten utwór w Lizbonie. Ten i kilka innych, które pojawią się już wkrótce - opowiada gość Czwórki. - Przez wiele lat pracowałam z Michałem "Foxem" Królem, który należy do grona najlepszych polskich producentów i na dodatek jest świetnym multiinstrumentalistą, rozumiejącym istotę podstawowej konstrukcji piosenki. To była dla mnie ważna lekcja i trochę bałam się, czy poradzę sobie w innym modelu pracy, z kimś, kto "układa klocki", ale nie gra na instrumencie. Zastanawiałam się, czy nie mając gotowej czystej, akustycznej formy utworu, poradzimy sobie ze zrobieniem melodyjnej piosenki. Oczywiście to były obawy "na wyrost" i wystarczyły trzy dni w studiu nagraniowym, żeby się uspokoiła i żebym znów odkryła radość, jaką daje mi tworzenie muzyki. 

Posłuchaj
20:18 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - nykiel 16.08.2023.mp3 Natalia Nykiel o singlu "Bye Bye" i planach muzycznych na przyszłość (Muzyczny Lunch/Czwórka)

Natalia Nykiel o supermocach

- Gdybym miała "Bye Bye" określić w kategorii: gatunek filmowy, to byłby to film akcji o superbohaterkach. Niedawno rozmawiałam z moją przyjaciółką o tym, jakie supermoce chciałabym mieć i wyszło na to, że chciałabym umieć twerkować i podróżować w czasie i przestrzeni. A jak nie da się teleportować w czasie, to przynajmniej z miejsca na miejsce - zdradza Natalia Nykiel.

Natalia Nykiel - Bye Bye | Natalia Nykiel

"Chcę tańczyć i chcę płakać"

Portugalia to nie jedyny przystanek na muzycznej trasie artystki. Pracując nad nowym materiałem Natalia Nykiel odwiedziła także Włochy. - Na każde spotkanie z nowymi producentami przynosiłam spis moich inspiracji i wizję piosenek, które chciałabym zrobić. Takie usystematyzowanie oczekiwań pozwala mi szybko przejść do sedna w rozmowach o muzyce. Zwłaszcza, że pracując z zagranicznymi artystami, liczy się czas - wyjaśnia rozmówczyni Uli Kaczyńskiej. - Najważniejsza wskazówka, którą miałam dla producentów, brzmiała tak: chcę robić muzykę, przy której będzie można tańczyć i płakać.  

Sprawdź też:

Jak wygląda świat z perspektywy roweru i gdzie najlepiej słuchać ciszy?

Kiedy nie studiuje i nie pracuje w studiu, Natalia Nykiel pędzi przez świat na rowerze. Choć - jak przyznaje - nie o samą prędkość tu chodzi, tylko o przygodę. - Kolarstwo jest przygodowe. Nie biję rekordów, nie ścigam się sama ze sobą, choć lubię jeździć daleko i długo. Najbardziej jednak interesuje mnie to, ile mogę zobaczyć jadąc na rowerze. Ile rzeczy odkryć, ile uczuć doświadczyć - wyjaśnia artystka. - Jest to dla mnie najlepsze połączenie turystyki i sportu.

Natalia Nykiel przy nagrywaniu debiutanckiego albumu współpracowała z takimi artystkami, jak Kasia Nosowska czy Paulina Przybysz - na zdjęciu: Natalia Nykiel w Czwórce w 2015 roku. Natalia Nykiel przy nagrywaniu debiutanckiego albumu współpracowała z takimi artystkami, jak Kasia Nosowska czy Paulina Przybysz - na zdjęciu: Natalia Nykiel w Czwórce w 2015 roku.

- Ale muzyki najlepiej mi się słucha w samochodzie. I w pociągu, bo wtedy czuję się, jak w teledysku. W takiej przestrzeni najlepiej jest mi się na tym skupić, to moja prywatna ostoja, miejsce, w którym mogę się delektować dźwiękami - przyznaje artystka. - Bardzo lubię też słuchać ciszy. Kiedy "idę w naturę", często robię to bez muzyki. Dźwięki, które otaczają mnie na łonie przyrody, generują głębsze przemyślenia

***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Natalia Nykiel

Data emisji: 16.08.2023

Godzina emisji: 13.15

kul

Czytaj także

Natalia Szroeder: nie robię kariery, tylko tworzę muzykę

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 15:20
Minęły zaledwie dwa tygodnie od premiery singla "Powinnam?", a już dziś w sieci pojawiła się nowa piosenka Natalii Szroeder "Połóż się tu". - Za chwilę minie 10 lat odkąd jestem na scenie. To 1/3 mojego życia. Przyszedł czas, że moje emocje eksplodowały - mówi artystka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zalia o płycie "Kocham i tęsknię": dałam z siebie wszystko

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 15:50
- W trakcie pracy nad debiutancką płytą bardzo dojrzałam i od sierpnia jestem 10 kroków wyżej na drabinie życiowej i muzycznej. Jestem "przy sobie", o wiele lepiej się rozumiem. I to chyba słychać na albumie "Kocham i tęsknię" - opowiada Zalia. 
rozwiń zwiń