Ana Andrzejewska o Halinie Poświatowskiej: zabieram Haśkę na tańce

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2022 15:00
Najpierw myślała, że będzie tylko jazz, potem nagrała z Kubą Kawalcem utwór "Zdechłam", a teraz Ana Andrzejewska kończy pracę nad debiutancką płytą, na której zaśpiewa wiersze Haliny Poświatowskiej.
Ana Andrzejewska
Ana AndrzejewskaFoto: Krzysztof Żabski/mat. prasowe

Od Kuby Kawalca do... Haliny Poświatowskiej

Ana Andrzejewska od najmłodszych lat występuje na scenie. W 2014 roku ukończyła Akademię Muzyczną Katowicach na prestiżowym Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej i przez długi czas nie wyobrażała sobie, że w jej życiu będzie miejsce na inne gatunki muzyczne. Teraz zmieniła zdanie. - 1,5 roku temu stanęłam w takim, punkcie, w którym musiałam obrać nowy kierunek i zacząć wszystko od zera. Trochę namieszał mi w głowie numer z Kubą Kawalcem, bo zdałam sobie sprawę, że muszę poszukać siebie na nowo, bo nie do końca byłam zadowolona z kierunku, który obrałam - wspomina artystka. - Zainteresowałam się poezją, bo sama chciałam pisać lepiej. Trafiłam na Halinę Poświatowską i przy jej wierszach poczułam ulgę. Wreszcie czytałam o emocjach, których nazwać nie umiałam. Jej sposób opowiadania o miłości, o tęsknocie i o śmierci jest bardzo bliski mojemu sercu.

"Zabieram Hasię na tańce"

Halina Poświatowska urodziła się 87 lat temu w Częstochowie. Kiedy miała 9 lat, zachorowała na anginę. Skutkiem ubocznym choroby było zapalenie stawów, które ostatecznie przerodziło się w powstanie wady serca. Trudność sprawiało jej zwykłe wejście po schodach, a ona nie chciała życia w fotelu, nie chciała życia bezczynnego. Chciała kochać i chciała żyć. Znaczną część swojej młodości spędziła w szpitalach, w których była leczona na nieuleczalną wówczas wadę zastawki dwudzielnej w sercu. W czasie pobytu w jednym ze szpitali poznała swojego męża, również ciężko chorego na serce, Adolfa Poświatowskiego, który zmarł po dwóch latach małżeństwa. W 1958 roku przeszła skomplikowaną operację serca w Stanach Zjednoczonych. Po rekonwalescencji rozpoczęła studia w Smith College. Jego czteroletni program zdołała ukończyć w ciągu dwóch lat.

Posłuchaj
15:56 CZWÓRKA Wszystko gra - ana 19.10.2022.mp3 Co łączy Anę Andrzejewską z Haliną Poświatowską? (Wszystko gra/Czwórka)

- Podziwiam nieustannie jej miłość do życia. Od momentu, kiedy weszłam do studia, Haśka była tam ze mną - opowiada Ana Andrzejewska. - Mam nadzieję, że dzięki tej płycie jej poezja zyska drugie życie. Myślę sobie też, że drugie życie dam też Haśce. Zabiorę ją na scenę i na tańce. Pozwolę jej robić wszystko to, czego nie mogła, a prawdopodobnie bardzo chciała.  

"Hasiu, Hasieńko, już trzeba iść" 

Halina Poświatowska zmarła 11 października 1967 roku. Miała 32 lata. Tego samego dnia - 26 lat póżniej - urodziła się Ana Andrzejewska. 11 października 2022 do sieci trafił pierwszy singiel zapowiadający debiutancką płytę Any Andrzejewskiej - utwór "Haśka". 

Ana Andrzejewska - Haśka (Official Video) | Ana Andrzejewska


***

Tytuł audycji: Wszystko gra

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Ana Andrzejewska

Data emisji: 19.10.2022

Godzina emisji: 9.20

kul/kor

Czytaj także

Ofelia z drugą płytą "8". "Muzyka to piękna podróż"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022 18:20
- Pisanie piosenek jest dla mnie wspaniałym doświadczeniem, drogą i podróżą, która uczy mnie wrażliwości i czułości dla samej siebie - mówiła Iga Krefft, znana jako Ofelia. Właśnie ukazał się jej drugi album długogrający pod tytułem "8". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dekonstrukcja Drakuli. Kuba Więcek i Pianohooligan grają Wojciecha Kilara

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 12:30
Piotr Orzechowski jako Pianohooligan z satysfakcją demoluje granice pomiędzy dawnym i nowym, klasyką i jazzem. Natomiast Kuba Więcek to jeden z najbardziej wszechstronnych jazzmanów swojego pokolenia, który z upodobaniem znajduje dla swojej muzyki nowe konteksty, brzmienia i wyzwania.
rozwiń zwiń