Najlepszy numer do grania. Tomek Lipiński o "To, co czujesz"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 16:30
W każdy czwartek w "Muzycznym lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstawały ulubione utwory ostatnich lat i dekad. Tym razem Maken i Tomek Lipiński opowiadają o utworze "To, co czujesz, to, co wiesz" Brygady Kryzys.
Koncert zespołu Brygada Kryzys. Park Sowińskiego, Warszawa 13.09.2003 rok. Na zdjęciu: Tomek Lipiński
Koncert zespołu Brygada Kryzys. Park Sowińskiego, Warszawa 13.09.2003 rok. Na zdjęciu: Tomek Lipiński Foto: PAP/Rafał Nowakowski

Dostawcą większości wyjściowych pomysłów byłem ja, natomiast to, co się z nimi dalej działo, to był wynik ścisłej współpracy z Robertem. Funkcjonowaliśmy trochę jak dwugłowe cielę Tomek Lipiński

O polityce interpersonalnej na freestyle'u

Brygada Kryzys powstała w grudniu 1981 roku - z połączenia sił dwóch muzycznych indywidualistów: Roberta Brylewskiego i Tomasza Lipińskiego, na gruzach zespołów Kryzys i Tilt. Jednym z pierwszych utworów Brygady był numer "To, co czujesz, to, co wiesz". - W tekście próbowałem opisać sytuację znaną w relacjach międzyludzkich, kiedy zaczyna się komplikowanie, kombinowanie, cała ta polityka interpersonalna - opowiada Tomek Lipiński. - Jak człowiek jest młody i inni ludzie też są młodzi, to robią różne rzeczy, bo jeszcze nie wiedzą, do czego to prowadzi. Leciałem na freestyle’u, bo nigdy nie miałem prawdziwej rodziny.  

Posłuchaj
10:39 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - tomek lipinski 11.11.2021.mp3 "To, co czujesz, to, co wiesz" - o historii powstania utworu opowiada Tomek Lipiński (Muzyczny Lunch/Czwórka)

Biorąc pod uwagę wszystkie nagrane przeze mnie utwory, w "To, co czujesz" do dziś nic bym nie zmienił. To jest idealnie zamknięta forma Tomek Lipiński  

"Czarna płyta" zmienia historię polskiej muzyki

W 1982 roku Brygada Kryzys wydała jedną z najważniejszych polskich płyt - album nazwany "czarną Brygadą". Materiał na krążek został nagrany w stanie wojennym, ale utwór "To, co czujesz, to, co wiesz" nie znalazł się na tym wydawnictwie. - Mieliśmy trochę problemów z wyborem numerów na ten krążek, a ponieważ "To, co czujesz" było już wcześniej zarejestrowane, odpuściliśmy - wspomina rozmówca Makena.

Brygada Kryzys - To co czujesz, to co wiesz / MTJ Wytwórnia Muzyczna

"To, co czujesz, to co wiesz" w nowych wersjach


Sprawdź też
izrael malejonek rozwadowski brylewski 1200.jpg
Piosenka z zawsze aktualnym przesłaniem. Jak powstawał "See I & I" grupy Izrael?

Na studyjną wersję utworu fani zespołu musieli czekać aż do roku 1992, kiedy świeżo reaktywowana Brygada Kryzys w studiu Izabelin nagrała album "Cosmopolis". Nowa wersja, w nowym składzie różniła się od oryginału, ale i tak spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. - To był utwór, nad którym siedzieliśmy w studiu najdłużej. Zmieniliśmy harmonię i melodię, odeszliśmy od systemu dur-mol. Nagrywaliśmy w nocy i sprawdzaliśmy wszystkie pomysły, które przyszły nam do głowy - mówi Lipiński. - Nigdy nie chcieliśmy zrobić kanonicznego numeru reggae, bo pracowaliśmy nad formułą znaną z utworów The Clash. Graliśmy rocka na jamajskim bicie.

"To, co czujesz, to, co wiesz" - fragment filmu OBIETNICA, reż Anka Kazejak / KinoSwiatPL

Utwór "To, co czujesz, to, co wiesz" doczekał się wielu współczesnych wersji - m.in. w wykonaniu zespołów Hey, Indios Bravos i Orkiestry Męskiego Grania z Dawidem Podsiałą. Hiphopowej interpretacji dokonał też Vienio.

Męskie Granie. 2014. Męskie Granie Orkiestra – To, co czujesz, to, co wiesz /MeskieGranie

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Materiał przygotował: Maken

Data emisji: 11.11.2021

Godzina emisji: 13.40

kul

Czytaj także

Adrian Sherwood: lubię patrzeć na muzykę jak na obraz

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 18:00
Adrian Sherwood od ponad 30 lat jest kluczową postacią brytyjskiej sceny muzycznej. Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z artystą, w programie grane były m.in. utwory Lee Scratch Perry’ego i Horace Andy, które ukażą się na nowych płytach Adriana Sherwooda dopiero w przyszłym roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dub Pistols z nowym krążkiem "Addict". "Muzyka z pozytywną energią"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 22:01
Światło dzienne właśnie ujrzał kolejny album od Dub Pistols, zatytułowany "Addict". Na krążku znajdziemy jedenaście kawałków, pełnych pozytywnych emocji. Ale nie tylko. 
rozwiń zwiń