RiTa Pax: "Tribute to Breakout" to nowa płyta ze starą duszą

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 17:20
- W latach 60. w Polsce zespół Breakout był oknem na Zachód. Muzycznym i wizualnym. Muzycy grali na światowej klasy instrumentach i to było słychać w ich brzmieniu. Co więcej, byli doceniani za granicą, nie tylko w bloku państw wschodnich - mówią członkowie grupy Rita Pax, która właśnie wydała płytę "Piękno. Tribute to Breakout". 
RiTa Pax w składzie (od lewej): Paweł Zalewski, Paulina Przybysz i Piotr Zalewski oraz autorka audycji Ula Kaczyńska.
RiTa Pax w składzie (od lewej): Paweł Zalewski, Paulina Przybysz i Piotr Zalewski oraz autorka audycji Ula Kaczyńska.Foto: Adam Świetlicki/Czwórka

Na nowym krążku - znana z bezkompromisowości i licznych muzycznych eksperymentów - RiTa Pax sięgnęła, przy okazji 50-lecia wydania pierwszej płyty zespołu Breakout, po twórczość Tadeusza Nalepy. Krążek "Na drugim brzegu tęczy" ukazał się w 1969 roku i do dziś uchodzi za jeden z najlepszych albumów w dziejach polskiego rocka. Płyta wyróżniała się świeżym brzmieniem i zaskakującymi, jak na tamte czasy, rozwiązaniami aranżacyjnymi. - Przygotowując nowe wersje tych utworów, chcieliśmy uchwycić ducha tamtej epoki. RiTa Pax zawsze korzystała ze starych instrumentów, czasami dość nietypowych, jak choćby radziecka gitara z wbudowanym fuzem. Tutaj też nie brakuje oldskulowego instrumentarium, a cała płyta została nagrana na autentycznym magnetofonie szpulowym Studer - opowiada gitarzysta Paweł Zalewski. - Z założenia postanowiliśmy być wierni starym brzmieniom, ale chcieliśmy je przedstawić w formie przystępnej dla współczesnych słuchaczy. 

Na płycie "Piękno. Tribute to Breakout" znalazły się największe przeboje grupy Breakout - "Poszłabym za Tobą", "Kiedy byłem małym chłopcem", "Pomaluj moje sny" i "Modlitwa" zaśpiewana przez Wojciecha Waglewskiego, ale też mniej znane utwory skomponowane przez Tadeusza Nalepę i jego zespół. 

RiTa Pax - Gdybyś kochał, hej! (official video) | Rita Pax

W niektórych przypadkach postanowiliśmy naruszyć oryginalną strukturę kompozycji. Między znanymi riffami i oryginalnymi melodiami pojawiają się bardzo "paxowe" rozwiązania aranżacyjne. Brzmienie jest bluesowe, ale miejscami psychodeliczne. Z elementami alternatywy i soulu - dodaje Paulina Przybysz. - Tam, gdzie odbiegaliśmy mocno otoczeniem linii melodycznej, intuicyjnie próbowałam równoważyć to, pozostawiając linię melodyczną w miarę bez zmian. Z kolei tam, gdzie po prostu lecę, to zespół trochę bardziej trzyma. Po prostu wychowałam się jednak bardziej na jazzie i soulu, a tam nie śpiewa się dwa razy tak samo jednego utworu, dlatego jestem sobą.

Grupa Rita Pax Grupa Rita Pax

Jeszcze przed wydaniem albumu, projekt RiTy Pax został doceniony nominacją do Fryderyka 2020, w kategorii Nowe Wykonanie, co tylko dodało muzykom przekonania, o tym, że warto wejść do studia i zarejestrować autorskie wersje tych kultowych już przecież utworów. Premiera płyty "Piękno. Tribute to Breakout" odbyła się 10 maja 2022 roku. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Rita Pax (@ritapax)

Posłuchaj
54:37 2022_05_18 09_05_13_PR4_Wszystko_gra.mp3 RiTa Pax o Tadeuszu Nalepie i płycie "Piękno. Tribute to Breakout" (Wszystko gra/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Wszystko gra

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Goście: Paulina Przybysz, Paweł Zalewski, Piotr Zalewski (RiTa Pax) 

Data emisji: 18.05.2022

Godzina emisji: 9.05

kul

Czytaj także

The Velvet Underground & Nico. "Banan, który zmienił historię muzyki"

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2017 13:00
50 lat temu ukazała się płyta, której nikt nie chciał grać i o której nikt nie chciał pisać. Trudno wyobrazić sobie historię muzyki bez debiutanckiego krążka The Velvet Underground nagranego razem z Nico.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kasia Lins: Joni Mitchell i Fiona Apple mobilizują mnie do wstania z łóżka

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 14:00
- Wiem, że moje koleżanki, z którymi uczestniczę w projekcie "Dziewczyny grają", przekazały Wam masę pozytywnej energii. Ja chciałabym zabrać Was w nieco inne rejony - niepokoju, smutku i melancholii - zapowiedziała Kasia Lins. 
rozwiń zwiń