Czy to już koniec białych świąt Bożego Narodzenia?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2015 13:20
Za nami rekordowo ciepłe lato, przed nami - kolejne Boże Narodzenie bez śniegu. - Wszystko wskazuje na to, że w Wigilię będzie ciepło, potem sytuacja się zmieni - zapowiada prof. Szymon Malinowski z Zakładu Fizyki Atmosfery UW.
Audio
  • Gdzie tej zimy spadnie najwięcej śniegu i czy będzie białe Boże Narodzenie? (Nawiedzeni/Czwórka)
Boże Narodzenie w ciepłych krajach? Patrząc na to, co za oknami, już niedługo nie trzeba będzie wyjeżdżać z Polski, żeby Wigilię świętować w tropikach...
Boże Narodzenie w ciepłych krajach? Patrząc na to, co za oknami, już niedługo nie trzeba będzie wyjeżdżać z Polski, żeby Wigilię świętować w tropikach...Foto: Glow Images/East News

To efekt globalnego ocieplenia. - Jest coraz mniej śniegu w Arktyce, a to ma szczególny wpływ na pierwszą połowę zimy w Polsce - tłumaczy ekspert. - Kiedyś moglismy liczyć na napływ mroźnego powietrza z tamtej strony, dziś, kiedy ocean nie zdążył wychłodzić się po lecie, są to to jedynie jesienne podmuchy.

W audycji sprawdzamy, czy jest szansa na ferie zimowe ze śniegiem i wyjaśniamy, w jaki sposób prądy powietrza znad Azji mogą stać się sprzymierzeńcem snowboardzistów.  

***

Przygotowała: Marta Hoppe

Data emisji: 22.12.2015

Godzina emisji: 11.10

Materiał wyemitowano w audycji "Nawiedzeni".

kul/mg

Czytaj także

Co się dzieje z pogodą?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 17:13
Czy można racjonalnie wytłumaczyć zmiany klimatyczne, za sprawą których w połowie stycznia czujemy... przedwiośnie? Czy prawdziwa zima jeszcze przyjdzie? O tym wszystkim dyskutowaliśmy dziś w Czwórce w audycji Krzyśka Grabowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nobel z fizyki dla Japończyka i Kanadyjczyka

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2015 14:20
Takaaki Kajita i Arthur B. McDonald odkryli, że tajemnicze cząstki elementarne o nazwie neutrina posiadają masę.
rozwiń zwiń