Kazimierz Funk - pan od witamin

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2016 14:50
Polski naukowiec Kazimierz Funk jako pierwszy wyodrębnił witaminę B1. On też stworzył termin witamina, bez którego trudno wyobrazić sobie dzisiejszą dietę.
Audio
  • Kazimierz Funk - człowiek, który odkrył witaminy (Nawiedzeni/Czwórka)
Kazimierz Funk przewidział m. in. to, że brak witamin może powodować krzywicę, szkorbut, pelagrę
Kazimierz Funk przewidział m. in. to, że brak witamin może powodować krzywicę, szkorbut, pelagręFoto: Public Domain/Wikimedia Commons/Glow Images/East News

Czytaj także
Dieta 1200.jpg
Co powinniśmy wiedzieć o celiakii?

- Funk badał występującą na Dalekim Wschodzie chorobę zwaną beri-beri, którą łączono z polerowaniem ryżu - opowiada dr Jacek Postupolski z Państwowego Zakładu Higieny - Zauważył, że proces ten pozbawiał ryż zewnętrznej otoczki i zmniejszał dostępność witamin.

Skutecznie zajmował się także leczeniem chorych na awitaminozy oraz prowadził badania nad wykorzystaniem witamin do celów leczniczych. W audycji tłumaczymy, dlaczego nie należy mylić witamin z suplementami diety oraz co kapitan Cook ma wspólnego ze zdrowym odżywianiem.

***

Tytuł audycji: "Nawiedzeni"

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Karol Pawłowicki

Data emisji: 12.01.2016

Godzina emisji: 11.30

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy myśląc, spalamy kalorie i... chudniemy?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 15:10
Mózg - jak jak każdy organ naszego ciała - żeby działać, musi wykorzystywać energię. Czy zatem jeśli będziemy intensywnie myśleć, mamy szansę na to, żeby schudnąć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Astrofaza". Czy istnieje życie w kosmosie?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2016 14:05
Piotr Kosek na swoim kanale na YouTube "Astrofaza" mówi o tajemnicach kosmosu i przekonuje, że jest wiele poszlak, które wskazują na to, że poza Ziemią istnieje życie.
rozwiń zwiń