X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mózg jest ślepy. "Zakochujesz się receptorami"

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2016 15:30
- To, jak szybko odebrany przez zmysły bodziec dotrze do mózgu, zależy od długości dróg dojazdowych - tłumaczy Stanisław Łoboziak z Centrum Nauki Kopernik. - Mamy jednak naukowe dowody, by stwierdzić, ile czasu potrzebujemy, żeby się zakochać.
Audio
  • Zasady działania mechanizmów odpowiedzialnych za miłość od pierwszego wejrzenia i szybkość przesyłania impulsów do mózgu tłumaczy Stanisław Łoboziak z Centrum Nauki Kopernik (Nawiedzeni/Czwórka)
Słyszę, widzę, dotykam, czuję - dzięki zmysłom odbieramy świat, bo mózg człowieka po prostu jest ślepy
Słyszę, widzę, dotykam, czuję - dzięki zmysłom odbieramy świat, bo mózg człowieka po prostu jest ślepyFoto: Pixabay/Pezibear/dom. publiczna

10 tysięcy dróg, po których poruszają się bodźce - tak wygląda układ autostrad i dróg lokalnych w naszym mózgu. - To jak te trasy są zbudowane, wpływa na nasze postrzeganie świata - tłumaczy Stanisław Łoboziak z Centrum Nauki Kopernik. I potwierdza, że człowiek zakochuje się z prędkością 400 km na godzinę, bo w takim tempie bodźce odbierane dzięki zmysłom docierają do mózgu i zaczyna się wydzielać hormon miłości.

Mózg odbiera setki tysięcy impulsów. W audycji sprawdzamy, czy budowa włókien nerwowych wpływa na szybkość przesyłania bodźców i tłumaczymy, do czego służy Przewężenie Ranviera.

***

Prowadzący: Patryk Kuniszewicz

Przygotował: Maciej Oswald

Data emisji: 23.02.2016

Godzina emisji: 11.10

Materiał wyemitowano w audycji Nawiedzeni.

kul/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zakochaj się. Będziesz szczuplejszy!

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 12:00
Naukowcy znaleźli sprzymierzeńca w walce z nadwagą. To hormon miłości - oksytocyna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak spać, żeby się wyspać? Może na siedząco?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 12:40
Licealista Maciek Kuczyński bada, jak sen wpływa na funkcjonowanie człowieka. Sam jest obiektem swoich doświadczeń i doszedł już do kilku wniosków…
rozwiń zwiń