X Zjazd Gnieźnieński. Wiara jako szkoła wolności

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2016 15:20
W Gnieźnie odbywa się spotkanie upamiętniające wydarzenia sprzed 1016 lat. - Zjazd Gnieźnieński to wydarzenie intelektualne, artystyczne i duchowe - mówi Zbigniew Nosowski, Przewodniczący Komisji Programowej X Zjazdu Gnieźnieńskiego.
Audio
  • Jak na przestrzeni lat wyglądały Zjazdy Gnieźnieńskie? (Nawiedzeni/Czwórka)
  • X Zjazd Gnieźnieński - najważniejsze punkty programu (Nawiedzeni/Czwórka)
Księża katoliccy, prawosławni i ewangeliccy będą dyskutować w Gnieźnie o sytuacji Kościoła i współczesnym wymiarze wiary. Na zdjęciu od lewej:  abp Stanisław Gądecki, prawosławny Metropolita Warszawski i Całej Polski - Metropolita Sawa i Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej abp Jeremiasz
Księża katoliccy, prawosławni i ewangeliccy będą dyskutować w Gnieźnie o sytuacji Kościoła i współczesnym wymiarze wiary. Na zdjęciu od lewej: abp Stanisław Gądecki, prawosławny Metropolita Warszawski i Całej Polski - Metropolita Sawa i Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej abp JeremiaszFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Czytaj także
gniezno 1200 pixa.jpg
Zjazd Gnieźnieński. Jak Otton namaścił Bolesława

Hasło X Zjazdu brzmi "Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa". - Dziś odbędą się m.in. wernisaż wystawy w Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz sesja plenarna "Wiara czyli wolność" - opowiada nasz wysłannik Tomasz Sosnowski. - Uczestnicy zjazdu będą też rozmawiać o uchodźcach, a jednym z gości, którzy przyjechali do Gniezna jest siostrą Simone, która we Włoszech przyjmuje uciekinierów, kontaktuje się z nimi i mówi symboliczne "dzień dobry".

X Zjazd Gnieźnieński potrwa do 13 marca i, jak zapowiada arcybiskup Wojciech Polak, ma umacniać wiarę i być kroplą, która drąży skałę.

***

Tytuł audycji: Nawiedzeni

Materiał: Maciej Oswald, Tomasz Sosnowski

Data emisji: 11.03.2016

Godzina emisji: 11.10

kul/pj

Czytaj także

Polanie - źródło naszej państwowości

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2016 13:17
- Polanie to było plemię, które nawet jeśli nie było najważniejsze, to najważniejsze się stało - mówi dr Janusz Górecki z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kodeks honorowy. Współcześni rycerze są wśród nas

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 17:56
- Dawniej, jeśli ktoś poczuł się obrażony, wysyłał sekundantów do osoby, która go obraziła. Dziś to wygląda nieco inaczej - mówił Aleksander Rostocki ze Stowarzyszenia Filistrów Polskich Korporacji Akademickich.
rozwiń zwiń