Anatomia miłości, czyli jak działają nasze mózgi

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2016 01:17
Miłość to tak naprawdę szereg procesów chemicznych, zachodzących w naszych organizmach. To od nich zależy, jak często się zakochujemy, ale także, czy... zdradzimy partnera, bądź partnerkę.
Audio
  • Czym tak naprawdę jest miłość? (Nawiedzeni/Czwórka)
Na etapie zakochania fenyloetyloamina przysłania nam troski codzienności. Wtedy także nasze mózgi dostają zastrzyk m.in. dopaminy, a my odczuwamy radość
Na etapie zakochania fenyloetyloamina przysłania nam troski codzienności. Wtedy także nasze mózgi dostają zastrzyk m.in. dopaminy, a my odczuwamy radośćFoto: Glow Images/East News

Jak mówi Mateusz Gortat, opiewane przez poetów uczucia, które ludzie odczuwają jako "miłość", to tylko wpływ konkretnych związków na nasze organizmy. - Najpierw odczuwamy adrenalinę, czyli hormon ucieczki. Po kilku dniach pojawia się fenyloetyloamina, czyli tzw. hormon zakochania. Osoby, które mają dużo tej substancji, szybko się zakochują - mówił ekspert. - Do tego dochodzi dopamina, endorfiny, czyli hormony szczęścia przysłaniające nam świat.

Miłość jednak, czyli uczucie następujące po "fazie zakochania", to już wpływ oksytocyny, czyli związku chemicznego odpowiadającego za wierność i przywiązanie. Zwiększenie poziomu tego hormonu w naszym organizmie możemy sami sprowokować. Ekspert tłumaczył w Czwórce, jak to zrobić, ale mówił także o tym, jak działa i skąd się bierze wazopresyna, zwana także… hormonem zdrady.

***

Rozmawiał: Bartłomiej Olek

Goście: Mateusz Gortat (Stowarzyszenie Studentów Nauk Przyrodniczych w Lublinie)

Data emisji: 12.02.2015

Godzina emisji: 11.20

Materiał wyemitowany w audycji "Nawiedzeni"

kd/mm

Czytaj także

Mięso z probówki - stworzymy hamburgera doskonałego?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 09:29
Istnieje prawdopodobieństwo, że mięso z probówki w przyszłości może zastąpić na naszych talerzach tradycyjne kotlety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skąd się bierze swędzenie i czy drapanie pomaga?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2015 15:30
W "Nawiedzonych" jak zwykle wyjaśniamy najróżniejsze zjawiska z otaczającego nas świata. Tym razem przyglądamy się swędzeniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy myśląc, spalamy kalorie i... chudniemy?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 15:10
Mózg - jak jak każdy organ naszego ciała - żeby działać, musi wykorzystywać energię. Czy zatem jeśli będziemy intensywnie myśleć, mamy szansę na to, żeby schudnąć?
rozwiń zwiń