Szczyl w "Numer Raz na fali": dziś jestem świadomy tego, co robię

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 15:30
- Nie chcę i nie muszę wzbudzać wokół siebie celowo kontrowersji. Do ludzi wolę przemawiać moją muzyką - podkreślał w rozmowie z Numerem Razem Szczyl, który sprzedał swój pierwszy album, "Polska Floryda", jeszcze przed jego premierą.
Szczyl, czyli Tymoteusz Rożynek i Numer Raz, czyli Michał Witak
Szczyl, czyli Tymoteusz Rożynek i Numer Raz, czyli Michał WitakFoto: Adam Świetlicki/Czwórka

miętha_6_photo paula potocka 1200.jpg
Miętha: nie boimy się romansu z popem

Szczyl, czyli Tymoteusz Rożynek, stworzył krążek, na którym znalazło się 13 numerów, nie tylko o "melanżach i używkach", ale przede wszystkim o życiu. - Z jednej strony dużo myślałem o takich rzeczach, a z drugiej po prostu lubię rap i to jest to, co sprawia mi przyjemność i co gra mi w duszy. Dlatego ostatecznie napisałem poważną płytę hip-hopową - mówił muzyk w rozmowie z Numerem Razem. - Nie patrzyłem na to, co akurat się sprzedaje, jakie trendy rządzą rynkiem. Zrobiłem płytę po swojemu i wydałem ją po swojemu - podkreślał. 

Posłuchaj
58:53 2021_11_02 22_01_02_PR4_Numer_Raz_na_fali.mp3 Szczyl opowiada o swojej płycie "Polska Floryda" i filozofii muzyki (Numer Raz na fali/Czwórka) 

Jego debiutancki krążek pojawił się w oficjalnej sprzedaży 15 października. Jak podkreślał muzyk, ta płyta ma trafiać do ludzi dzięki przekazowi czy muzyce, a nie wizerunkowi jej twórcy. - Każdy ma swoją formę przekazu i zakładam, że każda z nich jest dobra. Niektórzy szokują i wywołują kontrowersje, a ja nie czuję, że chcę czy muszę to robić - podkreślał Tymoteusz Rożynek.

Czytaj także:

Jak tłumaczył, w rapie, podobnie jak w większości muzycznych gatunków, pojawiają się różne mody, które potem zanikają i powracają po latach. - Kiedyś rap był bardzo techniczny. Wydaje mi się, że klasyka z lat 90. nie przestała jednak istnieć, nie umarła i nie umrze. Wciąż są ludzie, którzy tego słuchają, choć oczywiście wiadomo, że szersza publika słucha mainstreamu - opowiadał gość Czwórki. - Młodzi artyści rozwijają dziś muzykę w swoją stronę. To nie oznacza, że ją "psują", albo "nie psują", po prostu szukają nowych dróg, otwierają kolejne furtki. Uważam, że powinno się mieć otwartą głowę i być otwartym na kolejne muzyczne kierunki - mówił artysta.

Szczyl to 21-letni gdynianin - urodzony jednak w Katowicach - który swoje pierwsze kroki w muzyce stawiał już cztery lata temu, ale dopiero niedawno postanowił związać z nią swoje życie. Dziś raper tworzy w szeregach wytwórni Sony Music Entertainment Poland, a szerszemu gronu słuchaczy dał się poznać rok temu dzięki akcji SBM Starter i numerowi "Banda". Wówczas na samym YT wyświetlono go ponad 8 mln razy. - Udowadniam sobie, że mogę coś osiągnąć, że jestem coś warty. Mówię sobie "może jednak nie jesteś spisany na straty i nie będziesz musiał ciułać groszy w firmie, której nienawidzisz". Pokazuję sam sobie, że potrafię kontrolować swoje życie - opowiadał muzyk. - Jestem świadomy tego, co mogę, i wiem, że mogę dużo, jeśli naprawdę będę chciał i wierzył w siebie - tłumaczył w rozmowie z Czwórką.  

***

Tytuł audycji: "Numer Raz na fali"

Prowadzi: Numer Raz

Gość: Tymoteusz Rożynek (Szczyl)

Data emisji: 02.11.2021

Godzina emisji: 22.05

kd

Czytaj także

GrubSon z płytą "Akustycz(nie)zupełnie". "Ten przekaz jest prawdziwy"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 00:00
- Kłamstwo prędzej czy później wychodzi na jaw. Dlatego tak ważne jest, by tworząc muzykę mówić prawdę - podkreślał Tomasz Iwanca, czyli Grubson.
rozwiń zwiń