Biblioteka Muzyka. W jakich książkach zaczytuje się Bela Komoszyńska?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 19:07
W wakacyjnym cyklu sprawdzimy co czytają i o czym piszą muzycy. Przejrzymy ich biblioteczki, zapytamy, co ostatnio ich zachwyciło i jakie książki zabierają na wakacje. Tym razem, o literackie typy wypytujemy Belę Komoszyńską z Sorry Boys.
Bela Komoszyńska, wokalistka zespołu Sorry Boys
Bela Komoszyńska, wokalistka zespołu Sorry BoysFoto: czwórka

Z tak prostej czynności, jak zamówienie kawy, czy zasznurowanie butów Smith potrafi zrobić czynność niemal mistyczną. Opisuje rzeczywistość, która jest zarazem poetycka w bardzo nieoczywisty sposób Bella Komoszyńska

Lato planowała spędzić koncertowo, jednak jej i wielu innym artystom plany pokrzyżowała epidemia Covid-19. Długo nie będziemy mogli spotkać się pod wspólną sceną, a tych imprez, które się odbywają jest niewiele. Bela, wolny czas postanowiła spędzić z rodziną. - Spędzamy czas na łonie natury, dbamy o ogród, robimy te wszystkie rzeczy, na które normalnie nie mamy czasu - mówiła. 


Posłuchaj
08:40 _PR4_AAC 2020_07_13-11-40-31.mp3 O zbliżaniu się do boskości poprzez czytanie opowiada Bella Komoszyńska (Stacja kultura/Czwórka)

 

Jedną z ulubionych książek, po którą ostatnio sięgnęła, napisała Patti Smith - ikona amerykańskiej sceny muzycznej, która dała się poznać również jako autorka tekstów, pisarka i poetka. "Rok małpy", który opisuje Patti był rokiem 2016. Nasz obecny rok w kalendarzu chińskim jest rokiem szczura. Smith opisuje 2016 od samego początku, czyli nowego roku, w którym doszukuje się pierwszych zawirowań na świecie, które doprowadziły nas do miejsca, w którym znajdujemy się dziś - opowiadała Bela Komoszyńska.

Książki to nie tylko dobre ćwiczenie dla mózgu. Dobra literatura ma w sobie coś boskiego. Po przeczytaniu trochę tej boskości w nas zostaje Bella Komoszyńska

Okładka książki Patti Smith "Rok małpy" Okładka książki Patti Smith "Rok małpy"

Był to rok, w którym Donald Trump wygrał wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. - Smith, która jest zaangażowana w społeczne i polityczne życie USA, mocno to przeżyła. Poza chronologią wydarzeń znajdziemy tu bardzo intymne, prywatne przemyślenia autorki. To powieść opisująca rzeczywistość, która jest zarazem poetycka w bardzo nieoczywisty sposób.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Własny pokój 🥂 #letniakuchnia #muzyka #virginiawoolf

Post udostępniony przez Bela • Sorry Boys (@bela.komoszynska)

W rozmowie z Damianem Sikorskim opowiadała również o legendarnym eseju Wirginii Wolf - traktacie opowiadającym o miejscu i roli kobiety w świecie sztuki, metafizycznych podróżach w "Biegunach" Olgi Tokarczuk polecała także "Czarodziejską górę" Tomasza Manna i "Wilka stepowego" Hermana Hessego. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Bella Komoszyńska

Data emisji: 13.07.2020

Godzina emisji: 11:35

ac


Czytaj także

Gorące ferie Mery Spolsky. "Będę udawać, że nie ma zimy"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2018 15:52
Dla Mery Spolsky rok 2017 był bardzo pracowity. Ukazała się jej debiutancka płyta "Miło Było Pana Poznać", zagrała także mnóstwo koncertów. Zimowe ferie wokalistka, wbrew swojemu artystycznemu pseudonimowi, spędzi jednak we… Francji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Obcy astronom". Obywatel G.C. w zbiorze tekstów i poezji

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 15:59
W 35. rocznicę wydania płyty "Nowe sytuacje" Republiki, nakładem Biura Literackiego ukazała się książka "Obcy astronom" zbierająca w jednej publikacji wszystkie poetyckie teksty piosenek Grzegorza Ciechowskiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Beethoven nie jest modny, czyli muzyczne awantury wg Marianny Oklejak

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 15:50
- Jestem synestetykiem. Dźwięki widzę w kolorach, kształtach i układach przestrzennych. Postanowiłam to wykorzystać tworząc graficzną historię muzyki - opowiada Marianna Oklejak, autorka albumu "No to gramy! Muzyczna awantura od Little Richarda do Björk". 
rozwiń zwiń