Jacek Hugo-Bader: dziennikarstwo to moje przeznaczenie

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 13:22
Reportaż "Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak" to kolejny doskonały reportaż w karierze Jacka Hugo-Badera. Książka ukazała się wiosną 2014 roku i była pierwszą pozycją w karierze dziennikarza, której akcja nie rozgrywała się w Rosji albo byłych republikach radzieckich.
Audio
  • Jacek Hugo-Bader jest przekonany, że dziennikarstwo było jego przeznaczeniem (Czwórka/Pani Tomu)
Jacek Hugo Bader
Jacek Hugo BaderFoto: Wojciech Kusiński / PR

Zanim w pełni oddał się pracy dziennikarskiej, Hugo-Bader zajmował się w życiu wieloma rzeczami. Ukończył studia pedagogiczne. Pracował jako nauczyciel, pedagog szkolny i socjoterapeuta, a także jako ładowacz na kolei, wagowy w punkcie skupu trzody chlewnej, szef kolportażu Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej, podziemnej struktury "Solidarności" czy sprzedawca w sklepie spożywczym.
PRZECZYTAJ: Jacek Hugo-Bader: na tej wyprawie byłem kronikarzem

To jednak tworzenie, operowanie słowem i obserwacja ludzi stały się dla niego istotą życia. Dziennikarstwo daje mu pełne zadowolenie. - Gdyby ktoś zadał mi pytanie, co jest człowiekowi potrzebne do szczęścia, powiedziałbym, że wolność i miłość. Nie ma trzeciej rzeczy. Tylko ten zawód daje mi to. Próbowałem w życiu wielu prac, ale to dziennikarstwo było moim przeznaczeniem - powiedział gość audycji "Pani Tomu".
Pomimo dość krytycznego stosunku do Rosjan, Hugo-Bader nie ukrywa zarazem fascynacji tym krajem i ludźmi. - Ta krytyka odnosi się do pojedynczych sytuacji, zachowań, bo moje uczucia do nich są tylko ciepłe i pozytywne. Ja do nich ciągle jeżdżę i za nimi tęsknię. Kocham Rosję prawie tak samo, jak Polskę - przekonywał dziennikarz.
ZOBACZ TEŻ: Jacek Hugo-Bader: można mnie zrzucić w Rosji na chybił trafił

Tegoroczne wydawnictwo firmowane przez Hugo-Badera, "Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak", wywołało dużo kontrowersji. Na autora, którego dotąd spotykały głównie pochlebne recenzje, spłynęło tym razem wiele krytycznych słów. - Mnie zaintrygował wątek, którym wcześniej nigdy się nie zajmowałem. Nie pozowałem na specjalistę w temacie gór. Wydaje mi się, że część tej krytyki wynikała z braku zrozumienia dla mojego podejścia - wyjaśnił.
A co konkretnie zarzucono Hugo-Baderowi i jak teraz się odnosi do tej krytyki? Jakie są jego kolejne plany? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji "Pani Tomu".
ac/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czytamy coraz mniej książek. Jak to zmienić?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 16:38
Od lat jesteśmy świadkami dyskusji na temat postępującego spadku czytelnictwa w Polsce. Sytuacja z roku na rok przedstawia się coraz gorzej. W jaki sposób można powstrzymać ten negatywny trend?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jaskiniowiec". Książka, która wprowadzi cię w prawdziwy świat zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2014 09:00
"Jaskiniowiec" to mroczna, pełna przemocy powieść. - Spotkacie się ze zwątpieniem, złością, rozczarowaniem i buntem. Ale to zamierzony efekt - powiedział pisarz Jørn Lier Horst w rozmowie z Czwórką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Stasiuk zaprasza czytelników na "Wschód"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 13:00
W najnowszej powieści Andrzej Stasiuk, jeden z najwybitniejszych polskich współczesnych autorów, zaprasza nas w podróż na wschód. - To opowieść o człowieku czasów komuny. O tym, jak się na nim system odcisnął i jak go skrzywdził - powiedział autor.
rozwiń zwiń