X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Andrzej Stasiuk zaprasza czytelników na "Wschód"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 13:00
W najnowszej powieści Andrzej Stasiuk, jeden z najwybitniejszych polskich współczesnych autorów, zaprasza nas w podróż na wschód. - To opowieść o człowieku czasów komuny. O tym, jak się na nim system odcisnął i jak go skrzywdził - powiedział autor.
Audio
  • Andrzej Stasiuk uważa, że idealną stolicą Polski byłby Lublin (Czwórka/Stacja Kultura)
Andrzej Stasiuk jest laureatem nagrody NIKE za powieść Jadąc do Babadag
Andrzej Stasiuk jest laureatem nagrody NIKE za powieść "Jadąc do Babadag"Foto: PAP/Radek Pietruszka

Głównym bohaterem książki jest człowiek wywodzący się z PRL. Człowiek głęboko zakorzeniony w ówczesnej mentalności, systemie wartości. - Jest złożony, skomplikowany. Jest hybrydą wszystkiego, wolności, zniewolenia, utopii, bo przecież komunizm był jakąś utopią, wymyśloną na skalę niemalże planetarną. Ona oczywiście się nie powiodła, bo utopie się nie mogą sprawdzić. Zamieniła się w diabelstwo, coś okrutnego i strasznego. Ludzie tego doświadczali i są o to bogatsi. Tak, bogatsi, bo doświadczenie zawsze jest wartością dodaną - powiedział w "Stacji Kultura" Andrzej Stasiuk.
W powieści "Wschód" pisarz przekonuje, że stolicą Polski mógłby być Lublin. Stasiuk nie ukrywa nigdy ogromnej sympatii do tego miasta. Co najbardziej go w nim ujmuje? - Jest piękny! Znacznie mniejszy od Warszawy, ale taki i barokowy i przesiąknięty wschodem, z imponującą Kaplicą Trójcy Przenajświętszej. W dużej mierze żydowski, z niezabudowanym miejscem po getcie - wyliczał Stasiuk. Lublin jego zdaniem jest przede wszystkim miejscem symbolicznym, które łączy Wschód z Zachodem, a na ulicach słyszy się równie często język polski, jak i ukraiński.
PRZECZYTAJ: Andrzej Horubała: Bo krytyka literacka powinna uwodzić

Chociaż od premiery najnowszej książki minęło ledwie kilka dni, pisarz ma już pomysł na kolejne wydawnictwo. Będzie ono poświęcone jego miłości do motoryzacji. - Będę pisał jak zawsze o sobie, o niczym więcej. O swoim doświadczeniu, przeżyciach. To jest tylko złudzenie, że ja piszę o świecie, o innych ludziach, innych przestrzeniach. Ja piszę tylko o sobie, o tym jak świat się we mnie odciska. Nic więcej nie umiem - przyznał w "Stacji Kultura".
Więcej o najnowszej powieści Andrzeja Stasiuka, jego planach i spojrzeniu na codzienną rzeczywistość - w nagraniu audycji.
ac, kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Cyrwus: czytanie "Trylogii" to rodzaj misji

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 08:00
Już w sobotę, 6 września, odbędzie się trzecia edycja Narodowego Czytania, tym razem poświęcona dziełom Henryka Sienkiewicza. Jednym z czytających będzie Piotr Cyrwus, zaś o muzykę zadbał m.in. duet The Dumplings. W Czwórce podzielili się swoimi impresjami związanymi z inicjatywą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jaskiniowiec". Książka, która wprowadzi cię w prawdziwy świat zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2014 09:00
"Jaskiniowiec" to mroczna, pełna przemocy powieść. - Spotkacie się ze zwątpieniem, złością, rozczarowaniem i buntem. Ale to zamierzony efekt - powiedział pisarz Jørn Lier Horst w rozmowie z Czwórką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Karol Modzelewski laureatem Nagrody Nike 2014

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 11:45
Laureatem Literackiej Nagrody Nike 2014 został wybitny historyk, prof. Karol Modzelewski. Wyróżniono go za autobiografię "Zajeździmy kobyłę historii. Wspomnienia poobijanego jeźdźca".
rozwiń zwiń