"Droga 816". Książka - improwizacja o wschodzie Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2016 13:50
- "Nadbużanka" swoją wyjątkowość zawdzięcza położeniu. To granicą i przedmurze oddzielające Unię Europejską od nie-Unii, "nasze" od "ich", "tam" od "tu" - mówi Michał Książek, autor "Drogi 816".
Audio
  • Michał Książek, autor "Drogi 816" opowiada o książce i podróży, które zmieniają postrzeganie świata (Pani tomu/Czwórka)
Tytułowa droga nr 816, zwana również Nadbużanką, biegnie z północy na południe, wzdłuż granicy polsko-białoruskiej i polsko-ukraińskiej
Tytułowa droga nr 816, zwana również "Nadbużanką", biegnie z północy na południe, wzdłuż granicy polsko-białoruskiej i polsko-ukraińskiejFoto: materiały promocyjne/Fundacja Sąsiedzi

W swojej książce kulturoznawca, poeta i ornitolog opisuje m. in. kontrabandę, którą spotkał na granicy. - To zjawisko tam powszechne. Świadczy o tym morze śmieci, wszędzie obecne opakowania po papierosach, opisane cyrylicą - opowiada gość Czwórki. - Kontrabanda wzbudza czujność służby granicznej. Trudno im było uwierzyć, że jakiś esteta może chodzić po tamtejszych łąkach i oglądać ptaki. Zwłaszcza jeśli pochodzi się z powiatu wołomińskiego.

Autor przyznaje, że swoją wrażliwość kształtował m. in. w technikum leśnym i twierdzi, że to właśnie tam stał się poetą. Nam tłumaczy, dlaczego jest za delegalizacją disco polo i do czego zobowiązuje etykietka "literatura faktu".

***

Tytuł audycji: Pani tomu

Prowadzi: Iwona Wyciechowska

Gość: Michał Książek (kulturoznawca, przewodnik syberyjski, leśnik, autor książki "Droga 816")

Data emisji: 2.03.2016

Godzina emisji: 19.00

kul/kd


 

Czytaj także

Katarzyna Bonda: zbrodnia to rzecz demokratyczna

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 11:00
– Przestępstwo łączy wszystkie generacje i narody. Dotyczy nas wszystkich, niezależnie od statusu materialnego – mówiła autorka bestsellerowych kryminałów.
rozwiń zwiń