X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Burdubasta czyli osioł i gladiator. Poznaj łacinę

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2016 09:25
- Łacina to język, który znaczył dużo dla tożsamości Europy jeszcze całkiem niedawno - mówi Stanisław Tekieli. - Dziś jest językiem w zasadzie martwym, oprócz kilku tysięcy fanów na całym świecie, którzy go używają.
Audio
  • Stanisław Tekieli, fan łaciny, opowiada o swoich książkach będących skarbnicami łacińskich sentencji (Pani Tomu/Czwórka)
Burdubasta czyli osioł i gladiator. Poznaj łacinę
Foto: Pixabay/kaboompics/dom. publiczna

- Łacina jest dla mnie punktem wyjścia do przyglądania się innym językom europejskim - mówi gość Czwórki, autor książek "Burdubasta albo skapcaniały osioł, czyli łacina dla snobów" i "Burdubasta Bis".

Już same tytuły książek wciągają w niesamowity świat antyku. - Burdubasta to rzadkie słowo w klasycznej łacinie, pochodzenia celtyckiego, oznacza podstarzałego osła, a w przenośnym znaczeniu to gladiator, który już nie władał bronią i był na swego rodzaju emeryturze gladiatorskiej - wyjaśnia autor.

Jednak sentencje zebrane przez Stanisława Tekieli w obu publikacjach mają nie tylko starożytny rodowód. Homo ludens nie jest terminem antycznym, ma nieco ponad 70 lat, Et tu, Brute, contra me? - powiedział nie Juliusz Cezar, a William Szekspir. O takiej łacinie ze autorem "Burdubasty" rozmawiała Iwona Wyciechowska.

***

Tytuł audycji: Pani tomu

Prowadzi: Iwona Wyciechowska

Gość: Stanisław Tekieli (fan żywej łaciny, antyku, autor książek)

Data emisji: 04.05.2016

Godzina emisji: 19.00

pj/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Porucznik Stawropulos na tropie greckich zagadek

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 11:40
Połączyło ich morze i miłość do żeglowania. Upust swoim pasjom Adam Widmański i Stanisław Tekieli dali w kryminale "Porucznik Stawropulos i tajemnica Lewity".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Domosławski: wykluczenie niejedno ma imię

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2016 12:46
"Wykluczeni" to zbiorowy portret ludzi bez głosu i reprezentacji, przegranych, poniewieranych i wydziedziczonych. - Nie ma jednej definicji wykluczenia - przekonywał autor książki Artur Domosławski.
rozwiń zwiń