Janusz L. Wiśniewski o tym, dlaczego kradnie historie

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2016 15:00
- Pisanie książek powoduje, że cały czas muszę się uczyć. I muszę słuchać ludzi, żeby mieć prawdziwe historie - wyznaje Janusz Leon Wiśniewski - naukowiec i pisarz, który w ciągu 15 lat wydał ponad 20 powieści.
Audio
  • Janusz Leon Wiśniewski opowiada o przymusie pisania książek, neurobiologicznych podstawach miłości i braku pożądania (Pani tomu/Czwórka)
Debiutancka powieść Janusza L. Wiśniewskiego Samotność w sieci ukazała się w 2011 roku i szybko stała się bestsellerem
Debiutancka powieść Janusza L. Wiśniewskiego "Samotność w sieci" ukazała się w 2011 roku i szybko stała się bestselleremFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Wśród nich jest "Bikini" - jak mówi autor - powieść niemalże historyczna. - To opowieść o miłości w czasach zarazy. Zaczyna się od bombardowania Drezna w trakcie II wojny światowej, a kończy na teście atomowym Amerykanów na atolu Bikini - wyjaśnia gość Czwórki. - Kiedy ją pisałem moje biuro obłożone było podręcznikami, albumami i atlasami.

Najnowsza książka pisarza "Udręka braku pożądania" ukazała się w marcu tego roku jako efekt... podsłuchiwania ludzi. - Kolekcjonuję zasłyszane historie i wykorzystuje je w powieściach. Ta najnowsza to zbiór opowiadań, m.in. o pięknej kobiecie, która kocha swojego męża, ale go nie pożąda i robi wszystko, żeby to zmienić - mówi Wiśniewski.

Pisarz tłumaczy też, dlaczego młodość jest pociągająca dla mężczyzn i w jakim środku lokomocji powstają jego powieści.

***

Tytuł audycji: Pani tomu

Prowadzi: Iwona Wyciechowska

Gość: Janusz Leon Wiśniewski (pisarz i naukowiec)

Data emisji: 20.04.2016

Godzina emisji: 19.00

kul/kd

Czytaj także

"Łebki od szpilki" - trudne macierzyństwo i radość życia

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 10:50
Agnieszka Szpila w swojej autobiografii pisze o toksycznym związku, samotnym wychowaniu niepełnosprawnych bliźniaczek i poszukiwaniu szczęścia mimo przeciwności losu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Twarz z lustra" - książka o emocjach i przemijaniu

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2016 13:32
- Jestem często zaskakiwana sugestiami o tym, jacy są moi bohaterowie. Okazało się, że po napisaniu książki zaczęli w wyobraźni czytelników żyć własnym życiem - mówiła prof. Elżbieta Wichrowska, autorka książki "Twarz z lustra".
rozwiń zwiń