"Trening zawodowca". Jak biegać profesjonalnie, będąc amatorem?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 16:40
- Presja społeczna, by biegać "szybciej, lepiej, mocniej i dalej" nie powinna być dla nas tak ważna, jak nasze zdrowie. Tymczasem często to właśnie wyniki liczą się najbardziej, a to błąd - mówił Dorian Łomża, autor książki "Trening zawodowca".
Audio
  • Dorian Łomża o książce "Trening zawodowca" i o tym, jak zdrowo i mądrze ćwiczyć, by osiągać przy tym określone rezultaty (Rozbiegani/Czwórka)
Karina Terzoni i Dorian Łomża w Czwórce
Karina Terzoni i Dorian Łomża w CzwórceFoto: Czwórka

Dorian Łomża Ważne, byśmy w trakcie treningów poznawali własny organizm i uczyli się słuchać sygnałów, które nam wysyła. Bo czasem wykonanie większej ilości pracy wcale nie oznacza, że jej efekt będzie lepszy.

Jak przekonywał gość Kariny Terzoni, dzisiejszy sport - także amatorski - nastawiony jest mocno na rywalizację, więc coraz więcej amatorów chce trenować niczym zawodowcy. - Rekordy wyśrubowane są do granic możliwości, a walka toczy się o każdą minutę i każdy centymetr. Zdrowie schodzi na drugi plan, a liczy się zwycięstwo - tłumaczył ekspert. - Tymczasem w sporcie nieprofesjonalnym najważniejsze powinno być właśnie zdrowie.

Jego książka "Trening zawodowca" zawiera 18 kroków, które przeprowadzą sportowca-amatora przez kolejne etapy treningu. - Musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli coś poświęcić, np. swój czas. Koniecznie trzeba przeprowadzać także regularne badania lekarskie i sprawdzać m.in., na jakim poziomie jest nasza wydolność - mówił Dorian Łomża.


adrianna swim rozbiegani 1200.JPG
"Pływanie to sport, w którym trzeba się rozluźnić"

Jak dbać o zdrowie i dlaczego tak niezbędne są badania, jaka jest świadomość naszych rodaków w tym zakresie i kim są "treningowi bohaterowie"? Co jeść, by móc trenować zdrowo? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: "Rozbiegani"

Prowadzi: Karina Terzoni

Gość: Dorian Łomża (trener motoryki, doradca żywieniowy kolarzy i triathlonistów, autor książki "Trening zawodowca")

Data emisji: 9.09.2017

Godzina emisji: 10.15

kd/ac

Czytaj także

Joanna Jóźwik: w sporcie wyczynowym liczą się szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2017 11:50
- Biegacz nie samym bieganiem po lesie uzyska wynik. Musi też zwrócić uwagę na to, co je, jak się regeneruje i jak ćwiczy - przekonuje Joanna Jóźwik, brązowa medalistka Mistrzostw Europy w Zurychu w biegu na 800 metrów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fit Lovers: sześciopak robi się w kuchni, nie na siłowni

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2017 12:00
- Żeby zmienić życie na lepsze potrzebujesz 52 tygodni - przekonują autorzy bloga "Fit Lovers". - Tylko wtedy można utrwalić dobre nawyki i nie obawiać się efektu jo-jo oraz natychmiastowego powrotu do starych zwyczajów - dodają.    
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pojedynek mistrzów - Korzeniowski vs Korzeniowski

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2017 12:40
Podczas tegorocznych zawodów Ironman w Gdyni dojdzie do pojedynku dwóch mistrzów sportu. - Udział w triathlonie to trochę powrót do dzieciństwa, na podwórko, gdzie uprawiało się wiele różnych dyscyplin - mówią Robert Korzeniowski i Paweł Korzeniowski.
rozwiń zwiń