Jak muzyka oddziałuje na człowieka?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 19:12
Dźwięki wywołują w ludziach emocje. Ale to, jakie emocje będziemy odczuwać, zależy w dużej mierze od czynników zewnętrznych, a nie od samej muzyki.
Audio
  • Czy muzyka, której aktualnie słuchamy może zmienić nasz natrój? - mówi Małgorzata Chmurzyńska, psycholog (Czwórka/Się mówi)
  • Co było modne w muzyce, gdy przychodziliśmy na świat? - mówi dziennikarka muzyczna Czwórki Ula Kaczyńska (Czwórka/Się mówi)
Jaki wpływ na nasze emocje ma słuchana przez nas muzyka?
Jaki wpływ na nasze emocje ma słuchana przez nas muzyka? Foto: Glow Images/East News

Zdaniem psycholog i muzyka Małgorzaty Chmurzyńskiej warto zastanowić się nad tym, jak na nasz odbiór muzyki wpływa kontekst zewnętrzny i środowisko. - Te czynniki odgrywają ogromną rolę zwłaszcza w muzyce rozrywkowej i młodzieżowej. W tym przypadku definiuje ona nierzadko także tożsamość młodego człowieka - przekonuje ekspertka.

Gość Piotra Firana wytłumaczyła w Czwórce m.in., na czym polega psychologia muzyki, jaki wpływ na dzisiejszą muzykę rozrywkową mieli starożytni filozofowie i na czym polega "efekt Mozarta".

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Gość: Małgorzata Chmurzyńska, psycholog i muzyk

Data emisji: 25.02.2015

Godzina emisji: 15.00

(kd/mm)

Czytaj także

Pokolenie maminsynków. Nie jesteśmy samodzielni?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2015 15:11
Młodzi Polacy wciąż wolą mieszkać z rodzicami, niż się usamodzielnić. Z czego to wynika? O tym porozmawiamy w audycji "Się mówi".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Disco polo? Nie słucham, ale dobrze znam!

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2015 09:30
Boys, Weekend i Tomasz Niecik - lista gwiazd disco polo jest długa i zamożna. - To biznes, z którego jedni się śmieją, a inni zarabiają na tym krocie i wkraczają na salony - tłumaczy manager klubu Piotr Pyciński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdy gust muzyczny dzieli partnerów

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2015 19:20
Czy da się pogodzić jej ulubiony pop i jego ukochane gitarowe riffy? Jak spędzić wieczór, gdy on chce słuchać starych winyli, a ona włącza Lady Gagę?
rozwiń zwiń