X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Ferajna z Hoovera" - Powstanie Warszawskie oczami nastolatków

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2015 15:48
Młodzi warszawiacy - Mateusz Halicki i Bolek Adamiec z "Ferajny Hoovera" - znaleźli swój sposób na pokazywanie historii rówieśnikom i nagrali teledysk do piosenki "Warszawo ma".
Audio
  • Powstanie Warszawskie - jak postrzegają je młodzi Polacy? Rozmowa z Janem Ołdakowskim i artystami z projektu "Ferajna z Hoovera" (Się mówi/Czwórka)
Sala kinowa w Muzeum Powstania Warszawskiego. Pokazywane są w niej kroniki filmowe zrealizowane podczas Powstania
Sala kinowa w Muzeum Powstania Warszawskiego. Pokazywane są w niej kroniki filmowe zrealizowane podczas PowstaniaFoto: wikimedia.org/Adrian Grycuk

Zaczęło się od śpiewania piosenek na ulicach. Dziś ich projekt "Ferajna Hoovera" istnieje po to, by pamięć o powstańcach i ich piosenkach pozostała żywa. - Wszyscy byliśmy w harcerstwie, na bohaterów wojennych zawsze patrzyliśmy z podziwem - wspominali w Czwórce artyści.

Największą nagrodą jest dla nas to, że słuchają nas kombatanci. Po koncertach podchodzą do nas i ze łzami w oczach opowiadają swoje historie - Ferajna z Hoovera

Zdaniem dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Jana Ołdakowskiego młodych artystów, którzy pielęgnują pamięć o Powstaniu, jest więcej. - Chcą mówić o tym wydarzeniu i naszym historycznym dziedzictwie, ale na własnych zasadach, bez patetyzmu, w sposób dla nich zrozumiały, czyli w formie koncertów, rekonstrukcji, parad - tłumaczył w rozmowie z Czwórką Jan Ołdakowski. - Młodzi ludzie są najważniejszymi odbiorcami historii, bo my, dorośli, już tę historię znamy.

Muzycy opowiadali w Czwórce, jak doszło do tego, że nagrali profesjonalny teledysk, skąd wzięli pieniądze na rozwój swojego projektu i czym zamierzają zaskoczyć nas 1 sierpnia. Przytaczali także niezwykłe, wstrząsające i nierzadko wzruszające historie, zasłyszane od warszawskich powstańców. Jan Ołdakowski tlumaczył zaś, jak jeszcze warto przekazywać historię młodym ludziom.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Mateusz Halicki, Bolek Adamiec (Ferajna z Hoovera), Mateusz Wyszogrodzki (autor zdjęć do teledysku piosenki "Warszawo ma"), Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 22.07.2015

Godzina emisji: 14.00

kd/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powstanie Warszawskie jest dziś infantylizowane

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 09:00
Wysyp gadżetów związanych z Powstaniem Warszawskim i przenoszenie tego tragicznego wydarzenia do popkultury, budzi zdumienie licznego grona zarówno historyków, jak również samych uczestników powstania. Gdzie jest granica dobrego smaku i czy przypadkiem nie została już dawno przekroczona?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kowaleczko-Szumowska: powstańcy wciąż mają cudowne poczucie humoru

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 09:30
Pisząc książkę "Galop '44" Monika Kowaleczko-Szumowska bazowała na wspomnieniach powstańców. - Niektóre z nich były urzekające. Proste i pełne poczucia humoru - opowiada pisarka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zośkowiec". Tak wyglądało życie warszawskich powstańców

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 09:00
- Powstawanie tej książki uruchomiło lawinę zwierzeń ojca. Do tego czasu nie miałem pojęcia, co się tam tak naprawdę wydarzyło - opowiada w Czwórce Andrzej Kończykowski, syn Henryka Kończykowskiego, jednego z kilkudziesięciu żyjących do dziś żołnierzy Harcerskiego Batalionu AK "Zośka". - Byłem zaskoczony.
rozwiń zwiń