Dieta zdrowa i kolorowa. Talerz wegetarian pod lupą

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2015 12:30
- Tendencje światowe pokazują, że wegetarian jest coraz więcej, więc nie jest to chwilowa moda - twierdzi Cezary Wyszyński, prezes Fundacji Viva!.
Audio
  • Wady i zalety kuchni wegetariańskiej (Się mówi/ Czwórka)
Osoby rezygnujące z mięsa muszą sobie zastępować braki witamin i minerałów. Do tego dochodzą witarianie, którzy jedzą tylko potrawy podgrzane do pewnej temperatury, najczęściej zimne i oczywiście bez produktów pochodzenia zwierzęcego
Osoby rezygnujące z mięsa muszą sobie zastępować braki witamin i minerałów. Do tego dochodzą witarianie, którzy jedzą tylko potrawy podgrzane do pewnej temperatury, najczęściej zimne i oczywiście bez produktów pochodzenia zwierzęcegoFoto: Pixabay

Według ostatnich badań w Polsce około miliona osób to wegetarianie, a kolejny milion deklaruje, że jest na diecie wegetariańskiej i sporadycznie jada mięso. - Jest to ogromny wzrost w stosunku do tego, co było 15 lat temu - mówi gość Czwórki.

Wybór takiej diety motywowany jest etyką, zdrowiem, ochroną środowiska, często też walorami smakowymi. Kuchnia wegetariańska obfituje bowiem w smaczne i kolorowe potrawy, których warto spróbować - przekonuje Wyszyński.

W programie rozmawialiśmy o tym, co sprawia, że mięsożercy coraz częściej wybierają burgery wegetariańskie, z jakich powodów warto rzucić mięso oraz czy bycie wege jest drogie.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Cezary Wyszyński (prezes Fundacji Viva! Akcja dla Zwierząt, weganin), Paweł (słuchacz Czwórki i wegetarianin), Luiza (słuchaczka Czwórki, jedząca mięso)

Data emisji: 17.08.2015

Godzina emisji: 14.00

sm/kul

Czytaj także

Jak się odchudzić, jedząc słodycze?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2015 13:05
Dzięki młodym, pomysłowym warszawiakom ludzie dbający o sylwetkę nie muszą już rezygnować ze słodkości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ortoreksja. Dlaczego wciąż jesteśmy na diecie?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2015 14:37
Czy zdrowe odżywianie może przerodzić się w obsesję? I jak walczyć z takim "zdrowym nałogiem"? O tym w audycji "Się mówi".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dieta. Kiedy dbanie o zdrowie staje się naszą chorobą?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2015 14:37
Czy zdrowe odżywianie może prowadzić do... utraty zdrowia? - Jedzenie ma być przyjemnością, a nie karą - podkreślała w Czwórce dietetyk Alicja Kalińska.
rozwiń zwiń