Dieta. Kiedy dbanie o zdrowie staje się naszą chorobą?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2015 14:37
Czy zdrowe odżywianie może prowadzić do... utraty zdrowia? - Jedzenie ma być przyjemnością, a nie karą - podkreślała w Czwórce dietetyk Alicja Kalińska.
Audio
  • Jak walczyć ze "zdrowym nałogiem" odchudzania - tłumaczy dietetyk Alicja Kalińska (Się mówi/Czwórka)
Osoby dotknięte ortoreksją nie wyobrażają sobie zjedzenia pełnego obiadu
Osoby dotknięte ortoreksją nie wyobrażają sobie zjedzenia pełnego obiaduFoto: Glow Images/East News

Zdaniem dietetyk Alicji Kalińskiej, najczęściej popełnianym przez osoby odchudzające się błędem jest… bycie na diecie. - Pod pojęciem "dieta" najczęściej rozumiemy niskoenergetyczny, zamiast racjonalnego sposobu odżywiania, a to błąd! Jeśli wciąż będziemy na niewłaściwej diecie, zacznie nam brakować podstawowych składników odżywczych, a to prosta droga do choroby - mówiła ekspertka.

Kalińska opowiadała w Czwórce, skąd biorą się mity o dietach. Tłumaczyła, dlaczego nie należy rezygnować z tego, czego dotychczas jedliśmy najwięcej oraz jakie "kombinacje" składników powodują, że tyjemy. W programie rozmawialiśmy też o ortoreksji, czyli nałogowym zdrowym odżywianiu, i wysłuchaliśmy historii ludzi, którzy z dietami przesadzają, m.in. kobiety, która piła osiem litrów wody dziennie.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Alicja Kalińska (dietetyk z Set Point)

Data emisji: 20.07.2015

Godzina emisji: 14.00

kd/mm

Czytaj także

Obsesja odchudzania. "Szczupła sylwetka wcale nie naprawi twojego życia"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 07:50
Dlaczego mimo szczupłej sylwetki kobiety wciąż się odchudzają? - Dla innych kobiet i w nadziei, że ich życie stanie się lepsze - przekonuje psycholog Małgorzata Ohme.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiśnie są dobre na wszystko. Także na bezsenność

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2015 14:29
To rozwiązanie idealne dla osób, które mają problemy z zasypianiem. Naukowcy udowodnili, że na sen doskonale działa jedzenie wiśni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uprawiasz sport? Sprawdź, co powinieneś jeść

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2015 15:15
Jem, ćwiczę a efektów nie widać. Gdzie robię błąd? Na to pytanie w sobotnie popołudnie odpowiedzą dietetycy Dagmara Kochańska i Kuba Łysiak.
rozwiń zwiń