Problemy ze snem. Jak sobie z nimi radzić?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2016 13:52
Bezsenność to choroba cywilizacyjna, na którą cierpi ponad połowa Polaków. Niewyspanie wpływa negatywnie nie tylko na nasze samopoczucie, ale także zdrowie.
Audio
  • Dlaczego cierpimy na problemy ze snem i jak sobie z nimi radzić? (Się mówi/Czwórka)
Dlaczego nie możemy się wyspać?
Dlaczego nie możemy się wyspać?Foto: Glow Images/East News

Według badań TNS aż 2/3 Polaków cierpi na różnego rodzaju zaburzenia snu, a ponad połowa często odczuwa w ciągu dnia znużenie i senność. Problem leży nie tylko w ilości, ale też w jakości naszego snu. - Jesteśmy w czołówce krajów europejskich, jeśli chodzi o długość pracy, wieczorami bywamy więc bardziej zmęczeni i "nakręceni" niż inni Europejczycy - przekonywały ekspertki Czwórki psycholog Elwira Kowalska i psychoterapeutka Dagmara Potęga–Sidorowicz. Ich zdaniem nasze "stereotypowe" koncentrowanie się na problemach i zamartwianie na zapas, szybkie tempo życia - to kolejne przyczyny problemów z zasypianiem.

Ekspertki tłumaczyły w programie, jakie schorzenia powodować może niedobór snu, ale opowiadały też o skutecznych metodach na walkę z bezsennością. Czytanie książki przed snem, czy kładzenie się do łóżka o odpowiednich godzinach to tylko niektóre z nich. Słuchacze Czwórki zdradzali zaś swojej sposoby na to, by spokojnie zasnąć.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Elwira Kowalska (psycholog, terapeutka z kliniki PsychoMedic), Dagmara Potęga-Sidorowicz (psychoterapeutka poznawczo-behawioralna z Centrum "Ja")

Data emisji: 22.04.2016

Godzina emisji: 14.00

kd/kul

Czytaj także

Sposoby na długi i zdrowy sen

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2015 14:15
Eksperci przekonują, że każdej nocy powinniśmy spać przez ok. 7-8 godzin. Co jednak zrobić, gdy dokucza nam bezsenność?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Medycyna alternatywna - nadzieja czy ślepy zaułek?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2016 15:53
Akupunktura, ziołolecznictwo, bioenergoterapia, radiestezja to tylko niektóre z niekonwencjonalnych metod leczenia. Czy jest na nie miejsce we współczesnej medycynie?
rozwiń zwiń