Relacja pacjent - lekarz. "Cały czas w pośpiechu"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2016 17:00
Zaufanie, sprawna komunikacja i poczucie bezpieczeństwa to bardzo istotne czynniki samopoczucia chorych. Tymczasem pacjenci - zwłaszcza zmagający się z przewlekłymi chorobami - często czują się samotni i zagubieni.
Audio
  • Jakie czynniki mogą poprawić relację na linii lekarz - pacjent? (Się mówi/Czwórka)
Jeśli lekarz dopuścił się błędu, możemy ubiegać się o odszkodowanie
Jeśli lekarz dopuścił się błędu, możemy ubiegać się o odszkodowanieFoto: Glow Images/East News

- Z naszych doświadczeń wynika, że pacjentom najbardziej doskwiera to, że lekarze mają dla nich za mało czasu. To w zasadzie determinuje całość tej relacji - mówi Ewa Borek, prezes fundacji "My Pacjenci" i tłumaczy, że w związku z tym powinniśmy zacząć zapominać o modelu medycyny, w którym lekarz sam wszystko robi. 

W większości placówek lekarze mają określony czas na przyjęcie jednego pacjenta. - W trakcie wizyty lekarz nie tylko bada, ale też zajmuje się wypełnianiem papierów. Ten deficyt czasu uderza nie tylko w chorych, ale także w tych, którzy leczą - dodaje prof. Romuald Krajewski z Naczelnej Izby Lekarskiej.

W audycji sprawdzamy, czy istnieją sposoby rozwiązania tego problemu i rozmawiamy z Rzecznikiem Praw Pacjenta o tym, kiedy i jak "reklamować" usługi medyczne.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Ewa Borek (prezes fundacji "My Pacjenci"), prof. Romuald Krajewski (Naczelna Izba Lekarska)

Data emisji: 22.04.2016

Godzina emisji: 14.00

kul/ei


Czytaj także

Suplementy diety. Pomagają, czy szkodzą?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 17:42
- Pod względem liczby przyjmowanych dziennie tabletek - suplementów diety - jesteśmy w europejskiej czołówce - mówią Aleksandra Saletra i Aleksandra Pochadajło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Medycyna alternatywna - nadzieja czy ślepy zaułek?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2016 15:53
Akupunktura, ziołolecznictwo, bioenergoterapia, radiestezja to tylko niektóre z niekonwencjonalnych metod leczenia. Czy jest na nie miejsce we współczesnej medycynie?
rozwiń zwiń