Brinsley Forde: zawsze wiedziałem, że muzyka jest moją drogą

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 14:26
- Pracuję właśnie nad nowym albumem i wiem, że to będzie płyta, z której będę zadowolony - zdradził w Czwórce Brinsley Forde. Były wokalista i współzałożyciel brytyjskiego składu Aswad opowiadał w rozmowie z Makenem o swojej muzycznej pasji i planach zawodowych.
Brinsley Forde i Maken
Brinsley Forde i MakenFoto: Olivia Lili Musiatowicz

Emiliyah.jpg
Emiliyah and the MightyZ All Stars z trasą koncertową po Polsce

Aswad powstał w zachodnim Londynie w 1974 roku. Grupa szybko stała się rozpoznawalna dzięki bogatym melodiom i harmoniom, przeplatającym się z ciężkimi rytmami. Ich debiutancki singiel "Back to Africa" w 1976 roku trafił na 1. miejsce brytyjskich list przebojów reggae. Dwadzieścia lat później Brinsley Forde odszedł z grupy i dziś działa jako artysta solowy. Na swoim koncie ma album "Urban Jungle" a kolejny jest w drodze, promowany singlem "Chillin'" z Davidem Hindsem ze Steel Pulse. 

Posłuchaj
46:21 strefa dread 2021_10_18-22-05-47.mp3 Brinsley Forde w rozmowie z Makenem opowiada o swojej muzycznej drodze i planach (Strefa Dread/Czwórka) 

W swojej twórczości Brinsley Forde zachęca m.in., by poznawać swoje korzenie i powracać do nich. To m.in. w utworze "African Children". - W mojej rodzinie było sześcioro dzieci. Rodzice robili dla nas co mogli i jestem im za to wdzięczny. Z czasem szczęśliwie zacząłem pracować w studiach filmowych, a potem musiałem podjąć decyzję, jaką pójść drogą. I stała się nią muzyka. Więc choć nie zawsze zajmowałem się muzyką, od zawsze ją kochałem - mówił artysta w rozmowie z Makenem. 

Lee Scratch Perry_Maken 1200.png
Lee "Scratch" Perry - Maken wspomina artystę w "Strefie Dread"

Sprawdź także:

W Czwórce opowiedział także o początkach tej fascynacji. Jak wspominał, zasłuchiwał się m.in. w numerach The Beatles. - Reggae zawsze było częścią mojego życia. Słyszeliśmy je na imprezach, potańcówkach. To dźwięki, przy których dorastaliśmy. A utwory The Beatles usłyszałem pierwszy raz w telewizji zanim jeszcze byli sławni - mówił. - Wtedy jeszcze nie wiedziałem, że będę muzykiem, ale to było coś, co mnie napędziło. Muzyka ma wpływ na twoje emocje, twoja głowa zacznie wypełniać się pomysłami - tłumaczył artysta.

W Polsce po raz pierwszy pojawił się w Gdańsku, w 1989 roku. - Pierwsza rzecz, którą pamiętam z Polski to siarczysty mróz. Umieszczono nas w autobusie, dali nam po brązowej torbie z kanapką i po kocu. Ale podobało się nam - opowiadał. Z Aswad wokalista występował w Sopocie, a w tym roku na Ostróda Reggae Festival pojawił się z polskim składem Brinsley Forde Aswad Experience. Teraz od trzech lat mieszka w Krakowie, i jak zdradził w Czwórce, ma już polski numer PESEL i uwielbia pierogi. Pracuje także nad nowym krążkiem. - To będzie album, z którego będę bardzo zadowolony. Wiem, że zawsze tak się mówi, ale mam teraz czas, by samemu podejmować decyzje. Ta płyta, prawie w całości zrobiona na Jamajce, zapowiada się jako mocna pozycja. Jest tam kilku gości, będą to m.in. Marcia Griffiths, czy Judy Mowatt.

Brinsley Forde  i Maken pogrążeni w rozmowie/fot. Olivia Lili Musiatowicz Brinsley Forde i Maken pogrążeni w rozmowie/fot. Olivia Lili Musiatowicz

10 lipca 2021 roku na festiwalu w Ostródzie Brinsley Forde przypomniał swoje najlepsze utwory rozbudowanym polskim składem instrumentalistów m.in. z Shashamane, Paprika Korps, Bakshish, Maleo Reggae Rockers czy Świetlików. Na retransmisję koncertu Brinsley Forde Aswad Experience zaprosiliśmy do "Strefy Dread".  POSŁUCHAJ KONCERTU >>> 

Wywiad z artystą został przeprowadzony przy okazji występu projektu na Grand Festival Róbrege.
Do końca stycznia w Czwórce będzie można usłyszeć występy artystów także z innych wydarzeń muzycznych, takich jak Up To Date, Carbon Silesia Festival czy Drum Basstion Festival. Wszystkie imprezy odbyły się w tym roku pod patronatem medialnym Czwórki.
ZOBACZ WIĘCEJ Patronaty Czwórki >>>

***

Tytuł audycji: Strefa Dread

Prowadzi: Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Data emisji: 18.10.2021

Godzina emisji: 22.05

kd

Czytaj także

Dub Pistols z nowym krążkiem "Addict". "Muzyka z pozytywną energią"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 22:01
Światło dzienne właśnie ujrzał kolejny album od Dub Pistols, zatytułowany "Addict". Na krążku znajdziemy jedenaście kawałków, pełnych pozytywnych emocji. Ale nie tylko. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Emiliyah and the MightyZ All Stars z trasą koncertową po Polsce

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 22:01
Emilia "Emiliyah" Witkiewicz ze swoją londyńską grupą The Mightyz All Stars zagra w Polsce trasę koncertową. - Szerzymy pozytywne wibracje, wysyłamy w świat dobre emocje. Chcemy wyjść do ludzi z tym, co kochamy, to dla nas motywacja do działania - opowiadała artytka w rozmowie z Makenem. 
rozwiń zwiń