Winter Reggae. "W tym trudnym czasie potrzebujemy być razem"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2022 12:42
Winter Reggae to jeden z najstarszych festiwali w Polsce, pierwsza edycja miała miejsce w 1985 roku. To wspaniała impreza, która ogrzewa w zimowe dni, a w obecnej sytuacji pozwala pobyć razem, co jest nam niezwykle potrzebne. 
Zespół Tabu w koncertowym studiu Czwórki w 2019 roku
Zespół Tabu w koncertowym studiu Czwórki w 2019 rokuFoto: Bartosz Bajerski

Marek "Zima" Niewiarowski, organizator tego przedsięwzięcia, na wyjątkowe koncerty zaprasza do gliwickiego klubu Spirala już 19 marca. W tym roku na Winter Reggae wystąpią cztery zespoły. - Wybór jest ciekawy i różnorodny stylistycznie - podkreśla gość Makena. - Będzie z nami zespół Tabu, który gra w Gliwicach od 2005 roku, zespół Shashamane, czyli nasi gliwiccy przedstawiciele roots reggaeGutek, wokalista Indios Bravos, oraz zespół Radykalna Wieś, przedstawiciel takiego ciekawego nurtu: oni mieszają muzykę folkową, bardzo dobre, zaangażowane teksty z reggae, dubem, a nawet punkrockiem - wymienia. 

Niestety z powodu niewielkiego budżetu organizatorzy byli zmuszeni zrezygnować z wydarzeń towarzyszących Winter Reggae. Nie zabraknie jednak wsparcia Ukrainy. Na festiwalu pojawi się puszka, do której można będzie wrzucać pieniądze na pomoc ukraińskim uchodźcom przebywającym w Gliwicach i powiecie gliwickim.  - Będzie też stoisko Fundacji Viva!, na którym można będzie wesprzeć działania fundacji polegające na ewakuacji zwierząt z Ukrainy - informuje gość Czwórki.

Specjalnym wydarzeniem Winter Reggae jest też zaplanowana premiera winylowej płyty zespołu Shashamane. Płyta w wersji CD miała premierę w Ostródzie. Teraz przyszła kolej na wydanie winylowe - w wersji białej i czarnej.

Marek Niewiarowski przyznaje, że tuż po rosyjskiej agresji na Ukrainę miał wątpliwości, czy organizacja festiwalu to jest dobra rzecz. - Pojawiały się pytania, czy organizować Winter Reggae, gdy za wschodnią granicą jest wojna - opowiada. - Jesteśmy przerażeni tym, co się dzieje, ale świat toczy się dalej. My w Gliwicach jesteśmy mocno zaangażowani w pomoc, współdziałamy w Stowarzyszeniu GTW. Wiemy, że jest ciężko, ale chcemy też pobyć razem, pobawić się. Pewnie nie będziemy szaleć, jak zwykle szalejemy. Ta wojna jest straszna, ale trzeba też żyć - dodaje. 


Posłuchaj
09:59 czwórka strefa dread 15.03.2022.mp3 Marek "Zima" Niewiarowski opowiada o Winter Reggae 2022 (Strefa Dread/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa Dread

Prowadzi: Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Gość: Marek "Zima" Niewiarowski (organizator Winter Reggae)

Data emisji: 14.03.2022

Godzina emisji: 23.02

pj

Czytaj także

Miss Pat: dedykowaliśmy się naszej kulturze

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 22:00
Ma 83 lata, chińsko-indyjskie korzenie, jest legendą w historii reggae - Miss Pat. Jej początki w biznesie nie były łatwe, przeszkadzała płeć, jednak po latach już nikt nie kwestionuje jej roli i zasług. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zespół Immanuel powraca z nową płytą. Jest pełna światła

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 15:56
Pomysł stworzenia zespołu Immanuel narodził się w 1983 roku na I piętrze bloku przy Pańskiej 57. Od początku swojej działalności muzycy grali w kontrze do systemu, przekazywali duchowy aspekt nadziei, zmian, które miały nadejść wraz z upadkiem ówczesnego, absurdalnego systemu.
rozwiń zwiń