Soca rozgrzewa Karaiby. Karnawałowy rytm wysp

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2024 11:00
Muzyka zmienia się cały czas. Nie inaczej jest na Karaibach. - Dziś można powiedzieć, że reggae jest tam już vintage, rzadkością, odchodzi też dancehall. Na ulicach króluje soca - mówi Mateusz Mazur, podróżnik, żeglarz z dreadami. 
Mateusz Mazur i Maken w Czwórce
Mateusz Mazur i Maken w CzwórceFoto: Czwórka
  • Maken wraz z Mateuszem Mazurem odkrywają socę, nurt muzyczny z Karaibów. 
  • W Wikipedii czytamy, że soca to muzyka taneczna, która jest połączeniem calypso z muzyką indyjską. 
  • Dziś soca to niezwykle energiczna muzyka. Dominuje podczas karnawałowych imprez. 
  • Soca często jest muzyką graną na żywo. Nawet nagrane elektroniczne frazy podczas imprez wykonywane są przez muzyków.

Maken, ruszając za granicę, zwykle zabiera nas w świat rytmów Jamajki, czasem na Kubę. Tym razem, wraz z Mateuszem Mazurem, porywa nas na Karaiby, gdzie dziś dominującym gatunkiem muzycznym jest soca. - Króluje na ulicach, w autobusach, w ogródkach - podkreśla Mateusz. - To bardzo energiczna muzyka. 

Karaibskie podróże Mateusza

Mateusz Mazur jest podróżnikiem, żeglarzem. Przyznaje, że jego nałogiem są morskie podróże, dwa razy w roku przepływa jachtami Atlantyk. - Z Morza Śródziemnego na Karaiby płynie się około 7-8 tygodni, z małymi postojami w portach na drobne naprawy, zaopatrzenie. - Najdłuższy etap podróży bez przystanku to rejs od Wysp Kanaryjskich na Karaiby. Na miejscu z załogą zwykle chcemy poimprezować, udać się w miejsca, gdzie są lokalsi. A tam wszędzie rozbrzmiewa dziś soca. 

W Wikipedii czytamy, że soca to muzyka taneczna, która jest połączeniem calypso z muzyką indyjską. Nie jest to, jak często się mówi, połączenie soulu i calypso. Zawiera ona połączenie melodyjnie rytmującego dźwięku z wyraźnym brzmieniem perkusji. A za jej twórcę uważany jest Lord Shorty - w 1963 roku jego nagranie pt. "Cloak and Dagger" zaczęło ten nowy trend w muzyce.


Posłuchaj
56:27 2024_01_07 19_02_15_PR4_Strefa_Dread.mp3 Soca energiczna muzyka z Karaibów (Strefa Dread/Czwórka)

 

- Soca jest niezwykle energiczna. Taniec dziewczyn do tych rytmów nieco przypomina maszerowanie, pojawiają się elementy zaczerpnięte z dancehallu. To jednak coś zupełnie nowego. Wszyscy oszaleli na punkcie soki - mówi podróżnik. - Reggae było muzyką rodziców i dziadków młodych wyspiarzy, a oni poszukują czegoś świeżego, nowego, swojego. 

Na karaibskich imprezach zaskoczyć może fakt, że zdarza się, iż kobiety i mężczyźni tańczą oddzielnie. - Taniec chłopaków wygląda jak tańce kogutów przed sobą, to odpowiedź na kuduro - taniec z Ameryki Południowej.

Socowa mapa Karaibów

Soca często jest muzyką graną na żywo. Nawet nagrane elektroniczne frazy podczas imprez wykonywane są przez muzyków. 

Karaiby to duży archipelag wysp, które różnią się między sobą. Grenada, St. Vincent, St. Lucia, Dominika, Antigua i Barbuda, Monserat, St. Kitts and Nevis czy Trynidad i Tobag to miejsca, gdzie rozbrzmiewa soca. - Widać też różnice w tym stylu imprez, np. na St. Vincent nie puszcza się utworów do końca, a jedynie 20 sekund i następny - zdradza Mateusz Mazur. - Wymienione wyspy to dawna strefa wpływów brytyjskich, na sockowej mapie Karaibów brakuje dawnych wysp francuskich. 

Karaiby przyciągają swoją dziewiczą przyrodą. Wcale nie łatwo tam jednak dotrzeć. Są wyspami kontrastów - nieustającego karnawału i biedy. - Tam karnawał się nie kończy. Oni tym żyją - mówi gość Czwórki. - Dziewczyny przez kilka poprzedzających go miesięcy szykują swoje stroje. Każdy chce brać w tym udział, czy tańcem, czy muzyką, czy wielkim sound systemem ustawionym na pickupie. Tam czuć, że człowiek jest w tym rytmie. 

Soca - popkultura Karaibów

Mateusz Mazur zauważył, że mieszkańcy Karaibów w rytmach soca śpiewają o wszystkim. Jeden utwór może być o chwaleniu Boga i świata, następny o zwierzęcej miłości. 

W związku z tym, że na Karaiby przybywa stosunkowo niewielu turystów, to każdy biały człowiek budzi tam ciekawość. Mateusz Mazur z dredami na głowie uważany jest za białego rasta i chętnie pozdrawiany. - Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to moje doświadczenia są dobre. Dominika, Antigua, St. Lucia, Grenada to miejsca, w które warto się wybrać - poleca. - Nie ma tam dużo wpływu kultury zachodniej, słychać to też w muzyce. Każdy band ma swój wyjątkowy styl, czasem różnią się też instrumentarium. Przed świętami na Karaibach wielkim szaleństwem były jednak kolędo-soki. Oni socę mieszają ze wszystkim - to ich życie, ich popkultura. 


Levi John - S-O-C-A (7" MIX) RARE ISLANDS DISCO SOUL SOCA REGGAE CALYPSO JAM/francobob

***

Tytuł audycji: Strefa Dread

Prowadzi: Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Gość: Mateusz Mazur (żeglarz)

Data emisji: 07.01.2024

Godzina emisji: 19.04

pj

Czytaj także

Moribaya - afrykańskie rytmy i pozytywne wibracje

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 15:20
Moribaya to wielokulturowy kolektyw, który gra muzykę Afryki Zachodniej. - Myślę, że ta muzyka jest trochę jakby z innej planety - mówi w Czwórce Anika Kaminska. - Jest to przekaz energetyczny pozytywnych wibracji. Głównie o to chodzi, żeby podzielić się dobrą energią, naładować ludzi wewnętrznym słoneczkiem, bawić się razem i celebrować życie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

The Rebels - kiedyś i dziś

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2023 09:10
The Rebels to zespół z lat 80., swoją kasetę stworzyli w 1994 roku. Cały materiał nagrali na setkę. Dziś grupa powraca - przypomina dawny materiał i tworzy nowy. 
rozwiń zwiń