Kino irańskie - egzotyczne opowieści o prawdziwych emocjach

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2014 14:00
Asghar Farhadi, Majid Majidi czy Bahman Ghobadi to nazwiska znane koneserom kina. Irańscy filmowcy są ostatnio najczęściej nagradzanymi na festiwalach twórcami.
Audio
  • Na czym polega uniwersalizm filmowych opowieści z Iranu - mówi Katarzyna Palubiec-Mrowińska (Czwórka/Tędy po trendy)
Co wiesz o Elly? to pierwszy film Farhadiego, który uzyskał światowy rozgłos i przyniósł reżyserowi m. in. Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale
"Co wiesz o Elly?" to pierwszy film Farhadiego, który uzyskał światowy rozgłos i przyniósł reżyserowi m. in. Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale Foto: mat. promocyjne/AP Manana

Irańscy reżyserzy inspiracji szukają w otaczającym ich świecie. Scenariusze powstają głównie w oparciu o prawdziwe historie, a najważniejszym środkiem przekazu są gesty i emocje, a nie słowa i akcja.

- To są mistrzowie filmowego uniwersalizmu - mówi  Katarzyna Palubiec-Mrowińska z Kina Praha. – Ich opowieści są rozumiane niezależnie od szerokości geograficznej, a najlepszy dowód to nagrodzone Oscarem "Rozstanie".

Tematyka filmów jest zróżnicowana podobnie jak gatunki filmowe. W każdym obrazie jednak wyraźnie jest podkreślony kontekst społeczno-kulturowy, który czyni tę kinematografię wyjątkową.

"Przegląd Fimów Irańskich" odbędzie się  w Kinie Praha w Warszawie w dniach 26-28 listopada. Które filmy warto obejrzeć - dowiesz się słuchając rozmowy z gościem Czwórki.

***

Tytuł audycji: Tędy po trendy

Prowadzenie: Aleksandra Jasińska, Kamil Jasieński
Gość:
Katarzyna Palubiec-Mrowińska

Data emisji: 8.11.2014

Godzina emisji: 9.00

(kul/bch)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Costner, Jolie, Cage - gwiazdy kina po liftingu

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 08:37
W "Czwartym Wymiarze" regularnie wspominamy kinowe efekty specjalne, które na trwałe zapisały się w historii filmu. Tymczasem równie dużą rolę w pracy na planie odgrywają te fragmenty, którymi aktorzy wcale nie chcą się chwalić, ale są potrzebne, by dany obraz po prostu powstał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

20 lat przyjaźni "Przyjaciół". "To kultowy serial"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2014 18:00
Minęła 20. rocznica premiery legendarnego serialu "Przyjaciele", amerykańskiej produkcji, dzięki której międzynarodową karierę zrobili m.in. Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow i Matt LeBlanc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiery filmowe: "Obywatel", "Mapy gwiazd" i "Gottland"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2014 18:00
Przed nami cztery wolne dni. Jeśli chciałbyś ten czas spędzić w kinie, podpowiadamy na co się wybrać - "Obywatel", "Mapy gwiazd", a może "Gottland"?
rozwiń zwiń